A pénteki negatív amerikai hírekre, illetve az ottani tőzsdék esésére reagálva hétfőn az ázsiai piacokon is a pesszimizmus lett úrrá. A távol-keleti piacok mindegyike esett, a veszteségek 2-3 százalékosak voltak.
Hétfőn csökkenéssel zárt a tokiói értéktőzsde a világ tőzsdéin tapasztalható általános rossz hangulat közepette, miután az Egyesült Államokban romlott a fogyasztói hangulat, s ez gyengítette a fellendülésbe vetett bizalmat.
Tokióban a 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 10.268,61 ponton zárt, 3,1 százalékos, 328,72 pontos csökkenéssel, elsősorban profitkivét miatt, miután pénteken még tavaly október óta a legmagasabb szinten, 10.597,33 ponton végzett.
A tokiói tőzsdezárás idején a hongkongi értéktőzsde Hang Seng mutatója 2,64 százalékkal, a sanghaji összetett mutató 5,3 százalékkal, a szöuli Kospi 2,79 százalékkal esett.
Érdekesség, hogy hétfőn tették közzé, hogy a japán gazdaság kilábalóban van a válságból. Az országban ugyanis április-júniusban 0,9 százalékkal nőtt a hazai össztermék az előző negyedévhez képest, a növekedés éves szinten számítva 3,7 százaléknak felel meg.
A 12 hónapi recessziót követő, az exporttámogatásoknak és a kormány gazdaságösztönző intézkedéseiknek köszönhető GDP-növekedés ellenére elemzők szerint a tartós javuláshoz még hosszú út vezet. Németország és Franciaország után Japán a harmadik fejlett ipari állam, amely bejelentette, hogy a második negyedévben véget ért a recesszió.