Közel három százalékkal gyengültek az irányadó tőzsdemutatók az USA-ban, a zuhanás mögött a csütörtökön publikált gyenge munkaerőpiaci adat áll.
A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 223 ponttal, 2,65 százalékkal csökkent, és 8280 ponton fejezte be a csütörtöki kereskedést. Százalékosan hasonló mértékben veszített a Nasdaq, mely közel 50 pontot csökkent. A technológiai részvények tőzsdéjének fő mutatója 1796 ponton zárt. Az S&P500-as majd 3 százalékot zuhant, a 27 pontos csökkenést követően 896 pont lett.
A tőzsdemutatók gyengülését az a csütörtökön ismertetett adat váltotta ki, hogy a vártnál százezerrel több, 467 ezer munkahely szűnt meg az Egyesült Államokban júniusban. Ezzel a munkanélküliségi ráta 1983 augusztusa óta legmagasabb szintre, 9,5 százalékra nőtt a májusi 9,4 százalékról. Júniusban a legnagyobb mennyiségben a szolgáltatásokban csökkentek a munkahelyek: 244 ezerrel, a májusi 107 ezer után.
Nem véletlen, hogy csütörtökön a tőzsdén különösen a fogyasztási ágazat cégeinek az árfolyama csökkent, a szállodaláncoktól kezdve a kiskereskedelmi cégek papírjaiig.
Egy másik adatot is nyilvánosságra hoztak, mely szerint májusban a vártnál jobb lett az amerikai gyáripari rendelésállomány. A kedvező hírnek azonban nem volt hatása a borúlátóvá vált hangulat miatt.
Érdekesség, hogy technikai gondok miatt 15 perccel később zár a New York-i értéktőzsde a szokásosnál csütörtökön. A Nasdaq-on a kereskedés a szokásos időben, 22 órakor fejeződött be.