3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hiába erősödik a forint az euróval szemben, mindez nem látszik a CHF/HUF árfolyamban. Sőt inkább gyengülésről lehet beszámolni: a tegnapi 213 alatti mélypont óta ma reggelre két forinttal magasabban jegyzik a bankközi piacon a "svájciforintot". Commerzbank napi körkép.

EUR/HUF (275,50 – 277,50): Az elmúlt időszak 277-280-as sávjából ki tudott törni a forint, egy kis színt hozva a szürke hétköznapokba, egészen 275-ig sikerült erősödnie, amire 20 napja nem volt példa. Egyfajta késői mikulásrally kezdetének lehetünk szemtanúi a forint esetében legalábbis, mivel a régiós társakhoz képest is felülteljesít a hazai deviza az elmúlt 30 napot figyelembe véve. A zlotyval szemben 70 alatt, a cseh koronával szemben bőven 11 alatt kereskednek a forinttal. A tegnapi nap összességében mérsékelten pozitívra sikeredett, a másodpiaci hozamok kis mértékben estek, a BUX valamelyest emelkedett, az 5 éves magyar kötvény CDS-felára némileg csökkent. Az említett mutatók javuló számai az óvatosan fokozódó kockázatvállalási hajlandóságról árulkodik, ezzel párhuzamosan a forint tegnap majdnem egy százalékot erősödött az euróval szemben. A HUF átlagon felüli (vélhetőleg ideiglenes) formája valószínűleg a minap elhangzott jegybankelnöki kommentárból származhat, miszerint további kamatemelések várhatók itthon, az MNB inflációs célkitűzésének elérése érdekében. Közben tegnap alacsonyabb lett a novemberi lengyel infláció, így ott későbbre kerülhet az első kamatemelés, ez akár indokolhatja is a forint long, zlotyi short pozícióépítéseket is.

EUR/USD (1,3350 – 1,3500): Jók, vagy várakozásoknak megfelelőek lettek a tegnap közölt makro mutatók, úgy az öreg kontinensen, mint a tengerentúlon. Mégis az EUR/USD árfolyama a dollárerősödés felé húzott, pedig a nap közepén még az 1,35-ös szinttel kacérkodott az árfolyam. Azóta már újra 1,33-nál adják-veszik az euró/dollárt, de ebben az árfolyamban már benne van, a FED kommentár is: mégsem lesz gazdaságélénkítő csomag kiegészítés, nem is utalt rá a FED elnöke, csupán a szokásos mondatok hangzottak el: lassan csökkenő munkanélküliség, lassan növekvő fogyasztás, deflációs veszély, satöbbi. Az euró gyengélkedésében szerepet játszik továbbá a tegnapi S&P kilátásrontása a belga papírokra, illetve a Moody’s nyilatkozata, miszerint a spanyolok minősítése is romolhat.

CHF/HUF (212,50 – 214,75): Betonkeményen tartja magát a frank, hiába erősödik a forint az euróval szemben, mindez nem látszik a CHF/HUF árfolyamban. Sőt inkább gyengülésről lehet beszámolni: a tegnapi 213 alatti mélypont óta ma reggelre két forinttal magasabban jegyzik a bankközi piacon a "svájciforintot". Egy esetleges áttörést egy rosszul sikeredett svájci ZEW-index hozhat, de a pozitív német ZEW számok nem ezt sejtetik.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!