3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt hónapokban szinte nem telt el úgy hét, hogy az S&P 500-as index ne jutott volna új csúcsra. Mindez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy buborék alakult volna ki, amely hamarosan kidurran.

Ahogy az indexek - főleg az USA-ban – újabb és újabb csúcsokat ütöttek - csak 2013-ban az S&P500 több mint harmincszor ment új csúcsra - egyre jobban megerősödnek a hangok, hogy a mostani piac hangulat kezd buborékhoz hasonlítani és idő kérdése hogy beszakadjon.

Én úgy látom, hogy ez a piac még messze nem egy túlpörgött eufórikus piac, nem mutatja azokat a jellemzőket. Először is a kisbefektetők még tömegével nem vették ki pénzüket a párnacihából és nem kezdtek el részvényeket vásárolni. Másodszor, a reálgazdaság hihetetlen jól teljesít, mindenhol a világban felfelé minősítik a növekedési kilátásokat. Harmadszor, azon cégek akik lábon maradtak az elmúlt évek hitelválsága és recessziója után soha még ennyi profitot nem termeltek. A nagy multinacionális cégek jövedelmezősége történelmi magasságokban van és irdatlan mennyiségű készpénzen ülnek.

Negyedszer, a média még nem kezdte el imamalom szerűen szajkózni, hogy részvényt kell venni, bár novemberben a Time címlapján már megjelent egy bika fotója. Ötödször és ez a legfontosabb, amíg az amerikai kamatlábak a történelmi mélységben az 1% körül vannak, addig az irtózatos mennyiségű olcsó pénz áll rendelkezésre, amit valahol el kell helyezni, főleg ez a piacok felhajtóereje. Ezek a fundamentális érveim, de technikai alapon is meg tudom erősíteni a bika piac létét. Ezek közül most csak egyet említek, a következő írásomban részletesen megmutatom technikailag miért nem túlárazottak még a piacok.

Mit gondolnak, ha valaki 1999-ben vásárolt S&P500-at és azt tartotta egészen 2013-ig hány százalék profitot ért el? Szabad a gazda? Nullát, zérót semmit. Merthogy ez az évtized méltán nevezhető “lost decade”-nek, elvesztegetett évtizednek. Ebben a 14 évben a piacok csak jojó mozgásban fel-le pattogtak érdemi trend nélkül. Tudom furcsán hangzik, hogy a 2008-as válság is ebbe illeszkedik be, de így van.

De van egy jó hírem, ebből az oldalazásból 2013 őszén kitört az S&P500 fefelé és ez a breakout jelentheti egy következő bullpiaci rally kezdetét. Vagyis a mostani bull market lehet hogy csak valaminek a kezdete. Amíg nem alakulnak ki parabolikus, extrapolációs mozgások addig nincs baj, ha felfelé is megy a piac mint 2013-ban, szinte korrekció nélkül.

Ne feledjék az örök szabályt, ami ma drágának tűnik az holnap olcsónak fog. A piacokon, hogy mi a drága vagy mi az olcsó kérdése nem létezik, itt minden szubjektív.

Nicolas Papp

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!