4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kétségtelen, hogy a PIIGS-országokban és néhány kelet-európai országban, például Romániában és Magyarországon vannak problémák - olvasható a Saxo Bank hétfőn megjelent elemzésében. A fentiek miatt a bank szakemberei óva intik attól a befektetőket, hogy forintban vagy román lejben elfoglalt hosszú pozícióban ragadjanak be a nyáron.

Nem kerülte el az elemzők figyelmét az utóbbi hetek forintgyengülése: a Saxo Bank szakemberei szerint a nyáron kiforrhat a kelet-európai országok adósságátütemezése, ezért szerintük nem érdemes hosszú pozíciókat tartani forintban és román lejben, mivel félő, hogy beragadhatunk.

Okkal félhetünk a fizetésképtelenségtől


A PIIGS-országok (Portugália, Olaszország, Írország, Görögország és Spanyolország) mellett néhány kelet-európai országban, például Romániában és Magyarországon vannak problémák. "Ha ezek az országok nehezen meghozható döntések alapján nem vezetnek be értelmes reformokat, okkal félhetünk attól, hogy a nem is olyan távoli jövőben fizetésképtelenné válnak" - figyelmeztet a Saxo Bank.

A cég elemzői szerint mivel a politika képtelen felfogni, mi a probléma, és mivel a politikusok többségét megfertőzte a Keynes-féle részeg matróz költekezési láza, szinte biztosra lehet venni, hogy a költségvetési hiányok kora még legalább 3-5 évig vagy akár hosszabb ideig is folytatódik.

Szerintük a piac figyelme fokozatosan kelet felé fog fordulni. Nemsokára Kelet-Európa országai következnek, és Romániát, Magyarországot illetően már meg-megmutatkoznak az aggodalom jelei. A piacon egyre többen számítanak kelet-európai átütemezésre, mert az IMF pénzszűkétől szenved, és mivel meghatározó tényezőnek tekinthető, ismét aggódnunk kell a Balti-országok miatt is. A nyáron mindez várhatóan kiforr. "Ne ragadjunk be a HUF-ban és a RON-ban elfoglalt hosszú pozícióban" - tanácsolja a befektetőknek a bank.

Kósa szavai után fordult felénk a figyelem

Másfél hete, Kósa Lajos szavai után fordult ismét a nemzetközi befektetők figyelme Magyarország és a forint irányába. A Fidesz alelnöke egy gazdasági konferencián valós veszélyként vázolta fel az államcsőd forgatókönyvét, szerinte "szűk esélyünk van arra, hogy elkerüljük Görögország sorsát".

A szerencsétlen szavak hallatán a piacon rögtön aggódni kezdtek hazánk sorsa miatt, néhány nap alatt hirtelen 290 környékére gyengült a forint az euróval szemben. A kormány igyekezett megnyugtatni a befektetőket, Kósa Lajos szavai után két nappal Varga Mihály kijelentette, hogy az Orbán-kormány tartani akarja az idei évre kitűzött 3,8 százalékos hiánycélt.



A jelek szerint sikerrel járt a befektetők megnyugtatása, a múlt héten fokozatosan kapaszkodott vissza a forint az euró ellenében. Hétfő délután már 279,05 forintot kellett adni egy euróért, ami majdnem egy százalékkal alacsonyabb volt a múlt pénteki szintnél. A dollárral szemben 227,68-ig kapaszkodott vissza a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frankért 200,35 forintot kellett adni.

Fájdalmas lenne a megoldás

"A politikusok mindenütt csigalassúsággal hozzák meg a hiány csökkentésére vonatkozó döntéseiket, a piacok megnyugtatásához azonban nem is kellene túl sok" - vélekednek a Saxo Bank szakemberei.

Szerintük a nyugdíjkorhatárt kellene két-három évvel megemelni, az állami alkalmazottak bérét 5-10 százalékkal, a szociális transzfereket pedig 5 százalékkal csökkenteni, ami sok országban elegendő lenne a költségvetés egyensúlyának eléréséhez. "Nem kétséges, hogy néhány negyedéven át randa GDP adatokat látnánk, és sok csoport elkölthető jövedelme zuhanna vissza a 2001 körüli szintre, de 2001 nem volt szociális tömegsír. Próbáljuk meg elképzelni, mi történne a piacon, ha ezekre a lépésekre valóban sor kerülne! A részvény- és kötvénypiacok azonnal stabilizálódnának, és ugyanez történne a bankközi piacokon is, mert a banki forrásokra adott garanciát immár senki nem vonná kétségbe" - vázolja fel az intézkedések kimenetelét az elemzés.

A nemzetközi szakemberek szerint a válságnak csak két megoldása van: az adósságok átütemezése, illetve az azonnali hiánycsökkentés. Görögország az első megoldást választotta.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!