9633 ponton fejezte be a hét első napját a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,14 százalékkal volt alacsonyabb a múlt pénteki értékénél. A hongkongi Hang Seng eközben 1,12 százalékot bukott, a Shanghai Composite azonban 0,3 százalékos pluszban volt a nap második felében. Szöulban a Kospi index 1,42 százalékkal gyengült a kereskedés végére.
Szakemberek szerint a piac elsősorban az olaj árának töretlen emelkedése miatt aggódik, hiszen a legfontosabb nyersanyag szárnyalása jelentősen lassíthatja a gazdasági növekedést. Hétfő reggel a Brent hordónkénti ára 124 dollár felett volt, míg a WTI jegyzése Ázsiában átlépte a 109 dollárt.
Tokióban az exportra termelő vállalatok így is jobban szerepeltek az átlagnál a jen további gyengülésének köszönhetően. A Sony részvényei például 1,15 százalékkal értek többet, mint pénteken, a Sharp 3,18 százalékkal ugrott meg, míg a Toshiba 0,87 százalékos emelkedéssel zárta a napot. Az autógyártók közül a Mazda 1,45 százalékkal tudott drágulni, a Honda 1,62 százalékot javított, míg a Subaru gyártója, a Fuji Heavy Industries 1,28 százalékkal zárt magasabban, mint a hétvége előtt. A hongkongi piacon a BYD Co. 1,82 százalékkal erősödött, a Geely Automobile Holdings 3,45 százalékot javított, míg a FAW Car 1,95 százalékkal ért többet, mint a pénteki záráskor. Dél-Koreában messze nem szerepeltek ilyen jól az exportcégek, hiszen az LG papírjai 2,5 százalékkal lettek olcsóbbak, míg a Hyundai 3,9 százalékos zuhanással zárta a napot.
Az emelkedő nyersanyagárak az energiaszektornak és a nyersanyagcégeknek kedveztek a tőzsdén is: Tokióban a Sumitomo Metal Industries 0,59 százalékkal kapaszkodott feljebb, míg az ausztrál piacon a Onesteel 7,32 százalékos szárnyalást mutatott. Az Aluminium Corp. of China 0,33 százalékkal araszolt feljebb Hongkongban, viszont a Cnooc olajcég részvényei 0,35 százalékot veszítettek értékükből.
mfor.hu