5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarországon is jelentős pénzeket mozgat meg a világ egyik legjelentősebb befektetője. A KBC Equitas ügyfelek portfóliójában levő Bank of America-részvények száma ugrásszerűen megnőtt Warren Buffett amerikai nagybefektető augusztus 25-én nyilvánossá vált, 5 milliárd dollár összegű befektetésének hírére. A kisbefektetők részéről tudatos stratégia a nagynevű guruk portfólióinak figyelemmel kísérése, tapasztalják a KBC elemzői.

A grafikonok, a piaci hírek és a vállalati adottságok mellett a nagynevű befektetési guruk döntései is befolyásolják a nemzetközi értékpapírpiacokon önállóan kereskedő kisbefektetőket. A KBC Equitas ügyfelei közül is sokan követték az USA egyik leggazdagabb emberének számító Buffett részvényvásárlását, aminek következtében jócskán megugrott az online befektetési szolgáltatónál lévő Bank of America (BofA) részvényállomány.  Ugyanakkor a hazai kisbefektetők szemfülességét bizonyítja, hogy sokan közülük a részvényvásárlással megelőzték Buffettet, s már akkor venni kezdték a bank értékpapírjait, amikor a piaci bizonytalanság morzsolni kezdte árfolyamát. Ők azonnal profitálhattak Buffett befektetési cége, a Berkshire Hathaway részvényvásárlásának bejelentéséből és a részvények aznapi 10 százalékos emelkedéséből.

„Jellemző kisbefektetői stratégia a guruk portfólióinak másolása és sokszor kifizetődő is, hiszen például Soros György vagy Warren Buffett befektetései hosszú távon, következetesen termeltek ki magas éves átlaghozamot.” - hangsúlyozta Takács Szabolcs a KBC Equitas üzletfejlesztési igazgatója. Emlékezetesen magas hozamot hozott Buffettnek az a 2008. októberi döntése, amikor 230 millió dollárért megvette az elektromos autógyártással foglalkozó BYD Auto anyavállalatának 10 százaléknyi részvénypakettjét. Invesztícióján egy év alatt 500 százalékos hozamot ért el. Soros György befektetői kalandjaiból is számtalan olyan mozzanatot választhatnánk, amit érdemes lett volna lemásolni.

A magyar tőzsdén is említhetünk olyan nagybefektetőt, akit többször érdemes volt követni. A 100 leggazdagabb magyar listáján évekig előkelő helyen szereplő Megdet Rahimkulov sokáig bármihez nyúlt, abból „arany lett”. Az üzletember rendkívül jó ütemben szállt be, s így több mint 50 százalékos hozamot realizált például az Antenna Hungária, a BorsodChem, vagy például a Zalakerámia részvényvásárlásán is. Emlékezetes, hogy a guru 2007. május 25-én, 23 ezer forintos részvényárfolyamnál jelentette be, hogy 5 százalék fölé növelte részesedését a Molban. Alig egy hónappal később a tőzsdei kurzus már 30 ezer forintnál járt.

Takács Szabolcs felhívta ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy a nagybefektetők döntéseiről a nyilvánosság sokszor csak jelentős időbeli késéssel értesül. Ezen kívül a nagyok megtehetik, hogy olyan eszközökbe és olyan feltételekkel fektessenek be, amelyek elérhetetlenek az átlag befektetők számára.  A legutóbbi BofA-tranzakció keretében Buffett sem azokat a törzsrészvényeket vásárolta, amelyekhez egyébként a kisbefektetők hozzáférnek, hanem speciális, évi 6 százalékos osztalékra jogosító, elsőbbségi részvényeket. A garantáltan magas hozamért cserébe a befektetési guru nevét adta a céghez, ami pedig világszerte erősítette a többi befektető cégbe vetett bizalmát. Erre most szüksége is volt a Bank of Americanak, hiszen nem sokkal korábban tőkehiányt jósló hírek jelentek meg róla a piacokon.  

Nem árt szem előtt tartani ezen kívül azt sem, hogy a legnevesebb befektetők is hibázhatnak. Kellemetlen következményekkel járhat, ha követőjük éppen egy rossz befektetésüket másolja le, s a valóban jól teljesítő egyebeket nem. Buffett sem tévedhetetlen. A General Electricbe akkor fektetett jelentős összeget, amikor normál részvényeinek árfolyama 22 dollár körül járt 2008 októberében, ám a kurzus később 10 dollár alá is esett. A Goldman Sachs-nak 130 dolláros árfolyamnál szavazott bizalmat, miközben a részvények ára később 50 dollárig csökkent. A befektetési guru számára mindez nem jelentett akkora veszteséget, mint például az őt másolni próbáló kisbefektetőnek, ugyanis mindkét cég esetében garantált osztalékot fizető részesedéshez is hozzájutott, emlékeztetett a KBC Equitas igazgatója. Nem mindig jártak jól azok a magyar kisbefektetők sem, akik annak idején részvényvásárlásaikkal Rahimkulovot másolták. A milliárdosnak volt ugyan több szikrázóan jó befektetése, de például azt, hogy 10 százalék fölé növelte részesedését az OTP-ben 2008 elején, közel 9 ezer forintos részvényárfolyamnál jelentette be. Mint ismert, a legnagyobb hazai bank kurzusa jelenleg 3 ezer forint alatt jár.

„A nagybefektetők döntései értékes információként vehetők figyelembe a kisebb tőkével rendelkező hazai megtakarítók számára is, ám lényeges szempont az adott konstrukció ismerete is, és ami még ennél is fontosabb, a guru piaci viselkedése inkább megerősítésként szolgáljon, pusztán erre nem biztos, hogy megéri befektetési döntést alapozni” – tette hozzá a KBC Equitas üzletfejlesztési igazgatója.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!