10 050 ponton fejezte be a szerdai kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,53 százalékkal volt magasabb a keddi záróértéknél. A 10 ezer pontos lélektani határ felett legutóbb tavaly júliusban járt a mutató, vagyis a mostani záróérték több mint féléves csúcsot jelent. Jó volt a hangulat a dél-koreai piacon, ahol a Kospi index 0,99 százalékkal kapaszkodott feljebb, míg a tajvani tőzsdén 1,17 százalékos volt a plusz. Szembe ment a jó hangulattal a kínai piac, a Shanghai Composite 2,63 százalékos zuhanással zárt, míg a hongkongi Hang Seng néhány pontos lecsorgással fejezte be a napot.
A japán tőzsde jó teljesítményének elsődleges oka, hogy a jen majdnem egyéves mélypontra esett a dollárral szemben, szerda reggel 83 felett állt a jegyzés. Ezt leginkább a dollár szárnyalása okozta, mivel a Fed kedd este bejelentette, hogy nem lesz újabb lazítás az Egyesült Államokban. A jen gyengülése a japán exportőröknek kifejezetten jó hír volt, a Sony több mint 5 százalékkal ugrott feljebb, a Nissan 3,8 százalékkal drágult, míg a Nikon papírjai majdnem 3 százalékkal erősödtek.
A jó hangulatban szerepe volt az amerikai piacok keddi szárnyalásának, a Wall Street 2012 eddigi legjobb napját abszolválta a már említett Fed-ülés után. Az Amerikából érkező jó hangulat elsősorban a pénzügyi szektor részvényeire volt jó hatással Ázsiában: a japán Sumitomo Mitsui majdnem 4 százalékot javított, a Nomura 3,37 százalékos plusszal zárt, míg a Daiwa Securities 1,72 százalékkal erősödött.
A kínai piac vesszőfutása annak volt köszönhető, hogy Ven Csiapao miniszterelnök szerdán bejelentette: egyelőre nem terveznek enyhíteni az ingatlanpiac utóbbi időben hozott szigorú szabályain. Ezekre főleg a hitelezés dinamikus bővülése miatt volt szükség, sokan a túlhevüléstől, illetve ingatlanbuborék kialakulásától féltik a kínai gazdaságot. A szerdai bejelentés főleg az ingatlanfejlesztő cégek papírjaira volt negatív hatással, a Shanghai Composite ingatlanpiaci alindexe 3,7 százalékkal esett vissza.
mfor.hu