9381 ponton állt a kereskedés második felében a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,25 százalékkal maradt el a múlt pénteki záróértéktől. A többi vezető index viszont javítani tudott: a hongkongi Hang Seng például 1,4 százalékkal kapaszkodott pénteki értéke fölé, a Shanghai Composite pedig 1,72 százalékos pluszban volt nem sokkal a zárás előtt. 0,14 százalékos felfelé araszolást mutatott a dél-koreai Kospi, a tajvani tőzsde vezető indexe pedig pár ponttal emelkedett pénteki szintje fölé.
Elsősorban a kínai növekedési kilátások húzták az indexeket, a befektetők abban bíznak, hogy a világ második legnagyobb gazdaságának jó teljesítménye az egész régióra pozitív hatással lesz. Hongkongban a Dongfeng Motor Group részvényei 4,4 százalékkal drágultak, mivel arra számít a piac, hogy a belső kereslet emelkedése miatt nőnek majd az autógyár eladásai. A BHP Billiton bányatársaság 1,4 százalékkal erősödött Sydneyben, ugyanis a gazdaság növekedésével a nyersanyagok iránt is élénkülhet a kereslet. Dél-Koreában a Hyundai 2,2 százalékot javított, miután az autógyár bejelentette, hogy amerikai eladásai rekordszintre emelkedtek szeptemberben. Hasonló okokból tudott a Kia Motors árfolyama 3,9 százalékot javítani.
Az elemzők szerint elsősorban a kedvező makroadatok javítják a hangulatot, ebben pedig egyelőre Kína viszi a prímet. Európában és az Egyesült Államokban a munkanélküliség csökkenésére lenne szükség ahhoz, hogy hasonló folyamatok induljanak el.
Hétfőn elsősorban az exportra termelő cégek részvényei teljesítettek jól az ázsiai tőzsdéken, a világgazdaság gyorsuló növekedésétől azt várják, hogy az amerikai és az európai piacokon is emelkedik majd a kereslet az ázsiai termékek iránt. Emellett a kockázatosabb eszközökre is kezdenek ráugrani a befektetők, így például a nyersanyagrészvények is emelkedő népszerűséget könyvelhettek el.
mfor.hu