3p

A reggeli erősödés után a nap második felére jelentősen visszaesett a vezető részvények árfolyama a Budapesti Értéktőzsdén, a BUX index végül 3 százalékkal zárt pénteki értéke alatt. Csak az OTP tartotta magát kicsit, a bankrészvények nagyon magas forgalom mellett a végére visszakapaszkodtak pénteki szintjük környékére.

Csak az OTP maradt talpon a vezető részvények közül kedden a Budapesti Értéktőzsdén, a bankpapírok árfolyama alig változott a pénteki záráshoz képest. A többi részvény viszont jelentősen veszített értékéből, főleg a Richter 5 százalék feletti bukása volt kirívó. A forint napközben csendesen csordogált 290 körül, majd a délutáni parlamenti szavazás után jelentősen erősödni kezdett.

A BUX index 12 303 pontig esett vissza a kereskedés végére, ez 2,99 százalékkal volt alacsonyabb a múlt pénteki értéknél. A kimondottan magas, 26 milliárdos forgalom elsősorban az OTP-nek volt köszönhető, a bank papírjaival 22 milliárd forint értékben kereskedtek.

A vezető részvények közül csak az OTP tartotta magát, bár a délelőtti értékéhez képest jelentősen veszített. Napközben jóval 2700 forint felett is jártak a bankpapírok, végül 2620 forinton zártak, ami 0,77 százalékos emelkedést jelentett. A Mol 4,63 százalékot veszített értékéből, 10 605 forintot adtak érte a kereskedés legvégén, míg a Magyar Telekom 3,23 százalékos bukása 569 forintos szintre volt elég.

Gyengén szerepeltek a gyógyszeripari részvények is, főleg a Richter meredek esése volt kirívó. A nagyobbik gyógyszergyártó papírjai 6,07 százalékos esés után 26 300 forinton zártak, míg az Egis 2,29 százalékos gyengüléssel 11 725 forintot ért.

A forint napközben csendesen csordogált a bankközi devizapiacon, többnyire 290 körül ingadozott a magyar deviza az euróval szemben. Délután aztán meredeken erősödni kezdett a forint, amikor a parlamentben megszavazták Bajnai Gordont miniszterelnöknek. Vélhetően azért erősödött ilyen hirtelen a forint, mivel a piacok is értékelték, hogy elmúlni látszik a politikai bizonytalanság. A részvénypiac zárása után 288,08 forintot kellett adni egy euróért, ami már 0,5 százalékos forinterősödést jelentett péntekhez képest. A dollárért 217,61 forintot kértek, míg a svájci frank 190,58 forintot ért.


A nemzetközi piacokon is felemás napot láthattunk: a délelőtti erősödés után a kereskedés második felére jelentősen visszaestek a mutatók, majd kicsit megnyugodtak. Délután a londoni FTSE 0,47 százalékos pluszban volt, a frankfurti DAX pedig 1,82 százalékkal állt előző záróértéke felett. Régiónkban a varsói WIG 20 0,81 százalékot veszített értékéből, míg a prágai tőzsde PX 50 indexe 0,39 százalékos pluszban volt.

Amerikában a nyitás előtt a vártnál rosszabb makroadatok jelentek meg, ugyanis meglepetésre ismét visszaesett a kiskereskedelem forgalma. Ennek megfelelően a vezető indexek eséssel indítottak, majd az első néhány óra után kezdtek emelkedni. A magyar tőzsde zárása után a Dow 0,5 százalékkal állt hétfői értéke alatt, míg a S&P 0,41 százalékos mínuszban volt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!