3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A múlt héten a pesti részvénypiacon 64,66 milliárd forint értékben kötöttek üzleteket az előző heti 55,77 milliárd forint után. A vezető részvények az OTP kivételével erősödtek, a BUX 2,2 százalékkal, 393 ponttal zárt magasabban.

Jó hangulatban indult a hét a tőzsdéken, az optimista alaphangot az amerikai jegybankelnök, Ben Bernanke múlt pénteki Jackson Hole-ban tartott beszéde adta meg a CIB Bank heti összefoglalója szerint. A Fed első embere konkrét utalást nem tett ugyan a piac által várt újabb lazítási programra, de az általa elmondottakból és a később publikált, a Fed előző üléséről készült jegyzőkönyvből a piac azt olvasta ki: az amerikai jegybank szerepét betöltő intézmény készen áll a további monetáris stimulusra. Mindezek hatására a hét első napjait a kockázati étvágy erősödése jellemezte. 

A hét vége felé azonban ismét kiújult a kockázatkerülés, miután sorra jelentek meg a romló euróövezeti gazdasági kilátásokra utaló adatok. Ez gyengítette az eurót, és ismét csak a menedék devizáknak, elsősorban a svájci franknak kedvezett. A frank árfolyama csütörtökön elérte a 240-et, pénteken pedig már 250 forinton is kereskedtek vele. Pénteken tovább rontotta a piaci hangulatot a vártnál sokkal rosszabb amerikai munkanélküliségi adat, amely szerint augusztusban nem nőtt az új munkahelyek száma, míg elemzők 80 ezres bővülést vártak. 

A magyar piacot a nemzetközi hatások mellett a kormány részéről megjelent nyilatkozatok is befolyásolták. Az OTP-nek például nem kedvezett, hogy a miniszterelnök egy rádióinterjúban azt mondta: a bankszektornak is ki kell vennie a részét a lakosság devizaalapú eladósodásából származó veszteségekből. A befektetők ezt úgy értékelték, hogy a kormány újabb terheket ró a bankokra.

A figyelem középpontjában van a jövő évi költségvetés is, amelyet a héten első olvasatban tárgyalt a kormány. A CIB Bank értékelése szerint pozitív, hogy a kormány elkötelezettnek mutatkozik a deficitcél tartása és az adósság csökkentése mellett, az azonban csak később derül ki, hogy milyen eszközökkel kívánják a büdzsén tátongó lyukat betömni.

A héten az OTP árfolyama 2,89 százalékkal 4.001 forintra csökkent. A bankpapír heti forgalma 39,7 milliárd forint volt, az összforgalom 61,5 százalékát tette ki. 

A Mol 4,3 százalékkal erősödött, 17.100 forinton fejezte be a pénteki kereskedést, 14,6 milliárd forintos adásvételével a heti összforgalom 22,6 százalékát adta.

A Magyar Telekom részvények ára 4,05 százalékkal 514 forintra emelkedett, a távközlési papír heti forgalma 2,7 milliárd forint volt. 

A Richter részvények ára 5,43 százalékkal 35.530 forintra nőtt, 4 milliárd forintos heti forgalomban. 

A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 4,34 százalékos erősödéssel, 15.500 forinton zárta hetet, forgalma 487 millió forint volt. 

A kis és közepes kapitalizációjú papírok mutatója, a BUMIX 0,28 százalékkal, 4 ponttal emelkedett a múlt héten, pénteken záráskor 1.482,85 ponton állt.
 
MTI 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!