A várva várt első kamatdöntés utáni konferencia nem sok újdonságot hozott. Amint azt már többen elemezték, a Fed az idei évre valamelyest gyengébb növekedést vár (főleg az első negyedéves gyengélkedés miatt) és valamivel magasabb inflációt, ami persze szerintük csak átmeneti. Ami egy kicsit komikus, hogy megerősítette, hogy az USA-nak érdeke az erős dollár, melyet senki sem hisz el.
Ezt jelzi, hogy a befektetők 95 százaléka (!) negatív a dollárra, így az megy a kitaposott úton, és gyengül. A Fed jó ideig nem fog emelni, így sokan, akik idei emelést várnak csalódhatnak. Bernanke egyelőre még csak azon gondolkodik, hogy az esetleges lejáró kötvényeket nem fekteti újra be, ez lenne nála az első monetáris politikai szigorítás. Ettől egy kamatemelés fényévnyire van.
Amúgy el lehetne gondolkodni, hogy egy kamatemelés mit okozna. Gyakorlati hatása annyi lenne, hogy a hozamgörbe elkezdene laposodni, a hosszú lejáratok jelentősen kevesebbet emelkednének, mint a rövidebb oldal. A piac kicsit korrigálna, nyersanyagok bezúgnának egy időre, de utána megszoknák, és ismét emelkedés indulna. A lényeg itt nem a kamatemelés, hanem a QE-nek a visszavonása, hiszen ez utóbbinak közvetlen hatása van egy lassú 1 százalékos emelésnek meg közvetett. Nem hiszem, hogy emiatt csökkene a hitelezés.
Mivel a hozamok nem emelkednek (Fed, piac short, Japán, Kína tovább veszi a kötvényeket), ezért a dollárban jön ki minden "feszültség". Az erősödő EUR csökkenti az erősebb ECB-kamatemelés valószínűségét, ami lassítja az európai (core) hozamemelkedést. Alacsony kamatok, lassuló kamatemelés, további laza Fed politika tovább gerjeszti az inflációt a nyersanyagokban, részvényekben, kötvényekben. És ez a Fed célja!
Egy eszközértékű, asset based gazdaságban, ahol a megtakarítások kötvényben, részvényben vannak, ezeket magasan kell tartani, gyengülő dollárral növelni kell a külföldi valutákban befektetett eszközök értékét, növelni kell az amerikai munkaerő versenyképességét, a szolgáltatószektort ismét beiindítani, további kutyahotelek, kutyapszichológus-praxisok nyitását ösztönözni (amúgy szeretem a kutyákat).
A sok pénz a rendszerben elhiteti velünk, hogy minden olcsó, befektetésre késztet alternatíva híján, és nem azért mert fuindamentálisan oly nagyon meg vagy győződve. Már az utolsó piaci medve, David Rosenberg, aki egyébként egy nagy elme, már ő is belátta, hogy a fundamentumok, a gyenge lábakon (papír, pénz) álló fellendülés nem számít, amíg nincs komoly jegybanki szigorítás. Láttuk mi a Fed célja, nem érdemes ellene küzdeni.