A BUX index az OTP jelentős közreműködésével 3,81 százalékkal zárt csütörtöki értékénél alacsonyabban, 18 247 ponton. Mindezt talán évek óta nem látott, 41,2 milliárd forintos forgalom mellett.
A nap főszereplője egyértelműen az OTP volt, hiszen miközben tegnap és tegnap előtt az újabb devizahiteles-mentőcsomaggal kapcsolatos bizonytalanság miatt veszített nagyot az értékéből a bankpapír, ma Csányi Sándor, az elnök-vezérigazgató meglehetősen rosszul időzített értékesítése kavarta fel az amúgy sem nyugodt befektetői kedélyeket. A tranzakció indoklása egyébként meglehetősen homályos volt, ez sem javított sokat a hangulaton. A piac ezt a lépést mindenképpen valamilyen jelzésnek fogta fel, aggódni kezdhettek esetleg amiatt, hogy a bankrendszer számára a legkedvezőtlenebb adósmentő lépéseket jelentheti majd be a kormány.
11 óra után látványos esésnek indult az OTP árfolyama, olyannyira, hogy fel is kellett függeszteni a kereskedést, sőt a 14 százalékos mínuszt is elértea tegnapi záróárhoz képest. A délutáni órákban aztán visszakorrigált valamennyit az árfolyam, így végül 9,09 százalékos bukóval búcsúznak a héttől a bankpapír tulajdonosai. Az árfolyam 4200 forinton állt meg.
A devizahitelesek mentőcsomagjával kapcsolatos bizonytalanság hatott viszont a másik A-kategóriás bankpapírra, az FHB-ra, melynek árfolyama 5,57 százalékot esett pénteken.A 322 forintos záróár egyébként történelmi mélypontnak felel meg.
A többieknek sem volt sokkal jobb napja
A vezető részvények közül egyedül a Richter tudta egy stagnálással megúszni a napot, a többi jelentősebb mínuszt szedett össze. A Magyar Telekom 3,38 százalékos esés után 314 forinton zárt, a Mol 16 270 forintos záróára 2,16 százalékkal marad el a csütörtöki értéktől, az Egis pedig 0,18 százalékos értékvesztéssel megúszta: 21 915 forinton zárt.
Az állampapírok másodlagos piacán az 5 és 10 évesek esetében volt említésre méltó változás. A leghosszabb futamidőn 16 bázisponttal, az 5 éveseknél pedig 10 bázisponttal növekedett az árazása a kötvényeknek.
A hazai hírek a forintnak sem tettek jót, ma tovább folytatta a gyengülését, így tőzsdezáráskor egy euróért 295,9 forintot kellett adni, míg egy amerikai dollár 225,2, egy svájci frank pedig 239,4 forintba került.
mfor.hu