3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az előttünk álló hét legfontosabb makroadata az amerikai termelőiár-index, mely kedden jelenik meg.

Az elmúlt hetekhez képest most csendes időszak áll előttünk, nem lesznek igazán fontos makroadatok a héten, bár a tengerentúlon lesz néhány figyelemreméltó adat. Magyarországon és az eurozónában most inkább a csendes napok jönnek, mivel már a vállalati gyorsjelentések időszaka is végetért.

Hazánkban a KSH a héten nem közöl igazán fontos adatot, talán a kiskereskedelem márciusi statisztikája lehet érdekes, mivel a tartósan magas energia- és élelmiszerárak miatt érdekes lesz, mennyire esett vissza a kiskereskedelem forgalma. Az ágazat márciusi adatai pénteken jelennek meg. Hétfőn az építőipar márciusi statisztikáit közli a KSH, melyek szintén érdekesek lehetnek, mivel az elmúlt időszakban jelentősen visszaesett a szektor teljesítménye.

Az Egyesült Államokban hétfőn a vezető gazdasági indikátorok alakulását közlik, ez a mutató általában azt vizsgálja, hogy az amerikai gazdaság legfontosabb mutatói (munkanélküliség, személyes bevételek, lakásépítés és a részvényárak) várhatóan hogy fognak alakulni a következő hónapokban.

Kedden jelennek meg a termelői árindexek Amerikában. Márciusban havi szinten 1,1 százalékos emelkedést mutatott az index, míg a tavalyi év harmadik hónapjához képest 6,9 százalékkal voltak magasabbak a termelői árak. A termelői árakból lehet általában következtetni az infláció várható alakulására is, mivel ezek az árváltozások legtöbbször beépülnek a fogyasztói árakba. A magas termelői áraknak is megvan az előnyük: kompenzálják a magas inflációt, így a termelők kisebb részének kell csődtől tartania.

Szerdán a szokásos heti olajtartalékok megjelenése mellett más jelentős makroadat nem várható, az olajkészletek alakulása viszont hatással lehet a nyersanyag világpiaci árára is. Csütörtökön a lakásár-index megjelenésére kell számítani, ami a lakáspiac múlt heti pozitív adatai után ismét képet adhat a szektor teljesítményéről. A befektetők egy része már abban bízik, hogy a lakáspiac válsága végéhez közelít a múlt heti jó hírek után. Pénteken aztán további adatok jelennek meg, nevezetesen a lakáseladások áprilisi alakulásáról. Márciusban 2 százalékos volt a visszaesés februárhoz képest, kérdés, hogy a múlt hónapban is folytatódott-e ez a tendencia.

Európában nem sok adatra érdemes figyelni a következő napokban, csak néhány jelentősebb statisztika várható. Kedden közlik Németországban az áprilisi termelőiár-indexet, mely az amerikaihoz hasonlóan befolyásolhatja az inflációt. Szintén a hét második napján jelennek meg a ZEW gazdasági hangulatindexek az eurozónában és Németországban, melyek a gazdaság szereplőinek hangulatát, várakozásait tartalmazzák. A hét második felében Nagy-Britanniában közölnek fontos statisztikákat: csütörtökön a pénzügyi befektetéseket, pénteken pedig a gazdaság első negyedéves növekedési ütemét ismerhetjük meg.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!