Közel a frank történelmi csúcsa
280,58 forintot kellett adni hétfő kora délután egy euróért a bankközi devizapiacon, ez 1,3 százalékkal volt magasabb a pénteki jegyzésnél. A dollárral szemben 217,69-ig gyengült a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frank jegyzése 225,30-nál állt a nap második felében.
A svájci frank eddig 2010 szeptemberében volt a legdrágább, akkor 226,50-nél volt az árfolyam teteje, azonban a szakemberek szerint elképzelhető, hogy a közeljövőben megdöntjük ezt a csúcsot. Technikailag ugyanis a 225-ös szint áttörése után komoly tér lehet az árfolyamban felfelé, így utána könnyen 230 fölé is csúszhat a jegyzés.
Érdekesség egyébként, hogy az utóbbi hónapokban megfigyelt tendencia után ezúttal nem a frank erősödése az elsődleges ok, hanem a forint gyengülése. Az euróval szemben ugyanis mindössze 0,15 százalékkal erősödött az alpesi deviza hétfőn, míg a forint ellenében több mint 2 százalékos szárnyalást produkált.
Hazánk mellett Portugália is botladozik
A forint gyengülésében szerepe lehet annak is, hogy a hétvégén hazánk bekerült a tíz legkockázatosabb ország közé a CMA DataVision adatbázisa alapján. Magyarország a lista összeállításához figyelembe vett december 31-ei zárószint alapján 378 bázispontos CDS-középárfolyammal került fel a legkockázatosabb tízes államadósi csoportba, ám azóta is jelentősen romlott a magyar államadósság-törlesztési kockázat megítélése a londoni piacon. A CMA DataVision adatsora szerint a magyar CDS-tranzakciók árazása az elmúlt heti londoni kereskedést 390,9 bázisponton zárta.
Szakemberek szerint az év első hónapjaiban maradhat is a nyomás a magyar eszközökön, az első komolyabb teszt majd februárban jöhet, ugyanis a kormány akkorra ígérte be a 600-800 milliárd forintos strukturális reformcsomagot, mely elsősorban kiadáscsökkentésből áll majd. A csomagról részletek egyelőre nem szivárogtak ki, így kérdéses, hogyan fogadja majd a piac azt.
A magyar gazdaság problémái mellett hétfőn pesszimista hangulatot okozott a Portugália megsegítésével kapcsolatos piaci pletyka is. Néhány helyen már 60-80 milliárd eurós európai mentőcsomagról suttognak, miközben a portugálok visszautasítják a feltételezést, hogy segítségre lenne szükségük. Ez persze nem jelent semmit, hiszen tavaly hónapokig hasonló volt a helyzet Görögországgal és Írországgal, végül mégis kénytelenek voltak a nemzetközi segélyt igénybe venni.
Beke Károly
mfor.hu