UPDATE 18:58
Estére meglett az új csúcs: még sosem került 317,62 forintba egy euró, most ezt is megértük.

Csak egy hajszál hiányzott az új csúcshoz
Hétfő délután 315,39 forintot kellett fizetni egy euróért a bankközi devizapiacon, ez másfél százalékkal volt magasabb a pénteki árfolyamnál. A dollárral szemben 231,39-ig gyengült a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frank 255,40-nél állt, ami szintén bő másfél százalékos emelkedésnek felelt meg péntekhez képest. Nem sokkal korábban 316 felett is járt az euró jegyzése a piacon, ami csak egy hajszállal volt alacsonyabb a 2009 márciusában tapasztalt 317,20 körüli történelmi csúcsnál. A piacot elnézve könnyen lehet, hogy a héten valamelyik nap ennek is nekifutnak az eladók.

Az intenzív forintgyengülésnek több oka van: egyrészt az olasz megszorító csomag hétvégi megszavazása ellenére a nemzetközi hangulat pesszimista, pedig a hírek szerint akár már hétfőn felállhat az új olasz kormány Mario Monti vezetésével. Emellett hazánkkal kapcsolatban is negatív a befektetők hangulata azok után, hogy a hétvégén két nagy hitelminősítő is megnyilatkozott velünk kapcsolatban.
Péntek este a Fitch Ratings változtatta stabilról negatívra a magyar adósbesorolás kilátását, ami a legtöbb esetben egy esetleges leminősítés előszele szokott lenni, majd szombaton a Standard & Poor's szakemberei a már meglévő negatív kilátást vették negatív figyelőlistára. Utóbbi cég esetében a piac gyakorlatilag már beárazta Magyarország bóvli kategóriába sorolását, a szakértők szerint innen már nincs visszaút.
A kötvénypiacon is kudarcot kudarcra halmozunk
Az elmúlt hetekben a kötvénypiacon sincs sok szerencséje hazánknak, hiszen rendre a kitűzött mennyiség alatt sikerül értékesíteni papírokat. Ráadásul ma már másodszor fordult elő az a csúfság, hogy egyáltalán nem fogadott el ajánlatot az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK). Október 27-én a 12 hónapos diszkont kincstárjegyek aukciója volt totális csőd, míg most a hathetes kincstárjegyekből nem vittek el semmit.
A sikertelen aukció mellett további aggasztó hír, hogy a másodpiacon is jelentősen emelkedtek a hozamok, már az összes éven túli magyar papír 6 százalék felett jár. A háromhónapos diszkont kincstárjegyek hozama hétfőn 6,47 százalékra emelkedett, ami 4 bázisponttal volt magasabb a péntekinél, míg a 12 hónaposok 6,89 százalékos hozama 9 bázispontos emelkedést mutatott.
A hosszabb futamidők közül a 3 éves kötvények 46 bázispontos ugrással 8,35 százalékon forogtak, az 5 évesek 44 bázispontos emelkedéssel 8,61 százalékon álltak, míg a 10 éves magyar kötvények másodpiaci hozama 8,64 százalék volt, ami 31 bázisponttal haladta meg a péntekit.
A tőzsdének is odacsaptak
A részvénypiacoknak is rossz napjuk volt, de a BUX index még így is alulteljesített. A pesti börze vezető indexe 16 452 ponton, 2,8 százalékkal pénteki értéke alatt zárta a hét első napját. A forgalom átlagos volt, a nap végére kicsivel több mint 15 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között.
A vezető részvények kivétel nélkül olcsóbbak lettek, az OTP hasalt el leginkább. A bankpapírok 2835 forintig estek vissza a nap végére, ez 7,8 százalékkal maradt el a pénteki árfolyamuktól. Eközben a Mol 0,88 százalékos gyengülés után 16 850 forintot ért, míg a Magyar Telekom 501 forintos jegyzése 3,09 százalékkal maradt el a hétvége előtti szinttől. A gyógyszergyártók közül a Richter 0,03 százalékkal ért kevesebbet, 36 290 forintba került, míg az Egis 18 400 forintos jegyzése 1,23 százalékkal volt alacsonyabb a péntekinél.

A nemzetközi részvénypiacokon is negatív volt a hangulat, de jóval kisebb eséssel megúszták, mint mi. Nem sokkal a zárás előtt a londoni FTSE 0,69 százalékkal állt pénteki értéke alatt, míg a frankfurti DAX 1,38 százalékos mínuszban volt. A tengerentúlon is pesszimizmussal indult a hét, az első pár óra után a Dow 0,48 százalékos gyengülést mutatott, míg a S&P 0,8 százalékos mínuszban volt.
Beke Károly
mfor.hu