A negatív nemzetközi és a kockázatkerülő befektetői hangulat nyomta rá a bélyegét a hétfői tőzsdei kereskedésre. A BUX 458 pontot esett.
Viszonylag élénk, 28 milliárdos forgalom mellett gyengült hétfőn a BUX. A tőzsdeindex a reggeli órákban szakadt be, majd szinte komolyabb mozgás nélkül zajlott a napi kereskedés. A tőzsde irányadó mutatója 17613 ponton zárt, 2,5 százalékkal a pénteki szint alatt.
A vezető részvények közül egyedül a Richter tudott ellenállni a negatív hangulatnak, a többiek viszont jelentősen kivették a részüket a zuhanásból.
Ahogy korábban a menetelésben, úgy most a zuhanásban is az OTP volt az élen: a bankpapír 4415-ön zárt, ez 199 forintos veszteség. Igaz, napközben a papír járt 4400 alatt is. A bankkal kapcsolatos mai hír, hogy az UBS megerősítette eladás ajánlását 2000 forintos (12 havi) célárfolyam mellett. A UBS szerint Közép-Kelet Európa a krízisből a stabilizálódás fázisába lépett, nem pedig a gyors feltámadáséba, mint ahogyan a piac az OTP árfolyamában ezt árazza.
Hétfői elemzésében egyébként a Raiffeisen Bank is meglehetősen kritikus hangot ütött meg az OTP részvények kapcsán. Úgy látják a pénteki gyorsjelentés után már látszott az emelkedés kimerülése. Az 5000 körüli szint komoly ellenállás, lefelé azonban 3800-ig nincs jelentős támasz, így a hangulat romlásával hirtelen nagyot eshetnek a bankpapírok.
Nem sokkal volt erősebb a Mol, mely 2,5 százalékot veszített, és 13155 forinton fejezte be a hétfői napot. A Magyar Telekom kurzusa szinte egész nap 680 körül volt, végül 682 forinton zárt a részvény.
A gyógyszergyártók ellentétesen mozogtak. A Richter minimális nyereséget könyvelhetett el, a 36295-ös szint 95 forinttal haladja meg a péntekit. Az Egis ugyanakkor 795 forintot veszített, és 19855-ön zárt.
Gyengüléssel indítottak a New York-i részvénypiacok: a DJIA mutató 1,73 százalékkal csökkent, a Nasdaq Composite 2,12 százalékkal süllyedt, a S&P mutató 1,71 százalékkal esett a nyitás első perceiben. Több mint húsz perccel később a DJIA 2,06 százalékos, a Nasdaq mutató 2,38 százalékos, az S&P 2,35 százalékos veszteségnél járt.
Hétfőn a tengerentúli tőzsdéken komoly eladásra került sor, ami pénteken New Yorkban kezdődött, miután a befektetőket csalódásként érte, hogy a Michigan egyetem fogyasztói hangulatindexe 63,2 pontra esett a július végi 66,0 pontról.