5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jelentősen erősödött a forint hétfőn reggel, miután a Magyar Nemzeti Bank vasárnap megjelent közleményében kijelentette, hogy [[http://www.mfor.hu/cikkek/A_forint_vedelmeben_beavatkozik_a_jegybank.html mindent megtesz a magyar deviza védelme érdekében]]. A hétvégi közlemény felfogható szóbeli intervencióként, de félő, hogy ha negatív marad a nemzetközi hangulat, akkor a jegybank csak ideig-óráig tud beavatkozni - vélekedik az mfor.hu által megkérdezett elemző.

Jelentősen erősödött a forint hétfőn reggel, miután a Magyar Nemzeti Bank vasárnap megjelent közleményében kijelentette, hogy mindent megtesz a magyar deviza védelme érdekében. Délelőttre azonban már pénteki szintje körül állt a magyar deviza. A hétvégi közlemény felfogható szóbeli intervencióként, de félő, hogy ha negatív marad a nemzetközi hangulat, akkor a jegybank csak ideig-óráig tud beavatkozni - vélekedik az mfor.hu által megkérdezett elemző.

Egyelőre csak szóbeli intervenció történt

Vasárnap délután jelent meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honalapján egy közlemény, melynek lényege az volt, hogy a jegybank készen áll a teljes monetáris eszköztár bevetésére a forint védelme érdekében. Az MNB Monetáris Tanácsa múlt pénteken és vasárnap rendkívüli üléseket tartott, a Tanács szerint az utóbbi hetek felgyorsuló forintgyengülése mögött már a fundamentumoktól elszakadó várakozások húzódtak meg - olvasható a kiadott közleményben.

Konkrét lépésként azt vetítette előre az MNB, hogy ösztönözni kívánja a közelmúltban bevezetett forint- és devizapiaci likviditásnyújtó eszközök fokozottabb igénybevételét, illetve megkezdi az EU-források piacra vezetését, azaz az Uniótól euróban érkező pénzt forintra váltja. Emellett kijelentette, hogy kész a teljes monetáris politikai eszköztár alkalmazására.

A megjelent közlemény hatására hétfőn reggel mintegy 2 százalékkal erősödött a forint a bankközi devizapiacon, a pénteki 313 körüli árfolyamról 306 alá is esett az euró ára, igaz, később ismét gyengült a magyar deviza. Délelőtt tizenegy óra előtt nem sokkal 311,15 forintot kellett adni egy euróért, ami még mindig közel 1 százalékkal kevesebb volt a pénteki árfolyamnál. A dollár ára 246,20 forint volt, míg a svájci frankért 212,16 forintot kellett adni.

"Az MNB vasárnapi közleménye szóbeli intervenciónak tekinthető, előrevetíti, hogy a héten aktívan beavatkoznak majd a piacon. Konkrét beavatkozásról azonban egyelőre nem tudunk, kereskedőink még nem látják, hogy megjelent volna a piacon a jegybank" - nyilatkozta lapunknak Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője.

Több százmillió euróba kerülhet a forint védelme

Hasonló esetekben a jegybank úgy tud beavatkozni a forint védelme érdekében, hogy devizatartalékainak egy részét forintra váltja a piacon, azaz lényegében vevőként jelenik meg. Az MNB januári közlése szerint kicsivel több mint 24 milliárd euró a devizatartalék, Török Zoltán szerint azonban célszerű volna ebből minél kevesebbet felhasználni.


"Első lépésben néhány tízmillió eurós beavatkozás lehet a piacon, majd ha napokig kell folytatnia az intervenciót a jegybanknak, akkor ez felmehet 100-200 millió euróig" - vélekedik a szakember.

A legutóbbi kamatdöntés után Simor András, a jegybank elnöke úgy nyilatkozott: eddig sem erősítette meg vagy cáfolta azokat a híreket, hogy a jegybank beavatkozott a piacon, és ezt ezután sem fogja megtenni. Azaz nem lehet arra számítani, hogy majd bejelentik, mikor vesznek forintot. Az MNB következő havi jelentésében fogja publikálni a devizatartalékok alakulását, abból lehet majd következtetni arra, mikor és milyen mértékben léptek be a piacra.

Az intervenció csak átmeneti megoldás lehet - jöhet a kamatemelés?

"Az intervenció egyetlen hátránya, hogy ha marad a negatív nemzetközi hangulat, akkor csak ideig-óráig lehet erősíteni a forintot. Később kiderülhet, hogy csak kidobott pénz volt, amiből forintot vettek" - vélekedik Török Zoltán. Szerinte ha beavatkozik az MNB, akkor 300 környékére erősödhet a forint az euróval szemben, azonban ha továbbra is negatív lesz a hangulat, akkor néhány nap után jöhet egy újabb gyengülési hullám, ami újra 310 fölé viheti az árfolyamot.

"A következő napokban arra lehet számítani, amit ma reggel is láthattunk: széles sávban mozoghat a forint árfolyama, sok függ majd a nemzetközi hangulattól" - vélekedik a Raiffeisen elemzője.

"Ha az intervencióval nem sikerül elérni a forint tartós erősödését, akkor jöhet az újabb eszköz: jelentős, több százalékos kamatemelésre lehet szükség, hogy a jegybank megvédje a magyar devizát" - véli Török Zoltán.

Ezzel kapcsolatban Simor András hétfőn reggel a Magyar Rádiónak elmondta: a kamat is a monetáris politikai eszköztár része. Ez lényegében azt jelentheti, hogy az MNB sem zárkózik el a kamat emelésétől, amennyiben tényleg nem vezet eredményre az intervenció.

Nem volt meglepő a lépés

Szakemberek számára nem volt meglepő az MNB vasárnapi lépése, ugyanis már korábban többen jósolták, hogy ha a forint 320 közelébe gyengül az euróval szemben, akkor kénytelen lesz beavatkozni a jegybank. A múlt héten 317 körül volt a mélypont.

"Mi is számítottunk arra, hogy a jegybank legkésőbb hétfőn bejelent valamilyen lépést a forint védelme érdekében" - mondta Török Zoltán. Vasárnap Trippon Mariann, a CIB Bank elemzője az MTI-nek úgy nyilatkozott, hogy a forint gyengülése elért egy olyan szintet, amely már veszélyezteti a pénzügyi rendszer stabilitását, erre lehet válasz az MNB lépése.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!