Reggel rögtön mínuszban nyitottak a világ vezető részvénypiacai, miután már Amerikában és Európában is találtak influenzával fertőzött betegeket. Itthon a BUX kicsit magához tért a zárásra, de így is fél százalékkal múlt pénteki értéke alatt fejezte be a napot. A vezető részvények közül csak a Richter tudott javítani, ami megfelelt a nemzetközi tendenciáknak, mivel mindenhol a gyógyszerrészvényekért kapkodtak.
A BUX index a hétfői kereskedés végére 0,52 százalékot veszített értékéből, így 12 418 ponton fejezte be a napot. A forgalom átlagosnak volt mondható a részvénypiacon, mintegy 15 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között.
A vezető papírok többsége a negatív oldalon zárta a hét első napját, mindössze a Richter tudott javítani péntekhez képest. Az OTP-részvények a piac zárásakor 2568 forintot értek, ami 1,61 százalékkal marad el pénteki szintjüktől, míg a Mol 1,88 százalékos gyengülés után 10 200 forintba került. Hétfőn forgott először osztalékszelvény nélkül a Magyar Telekom, így számítani lehetett arra, hogy jelentősen vissza fog esni az árfolyama. Végül 515 forintot értek a cég papírjai a nap végén, ez 11,82 százalékos visszaesést jelentett.
A nemzetközi piacokon többnyire a gyógyszergyártók tudtak jelentősen erősödni, itthon azonban felemás napot produkált a szektor két képviselője a tőzsdén. Az Egis 1,88 százalékos esés után 11 775 forinton zárt, míg a Richter 28 800 forintos szintje 1,64 százalékkal volt magasabb, mint pénteken.
A forint rosszul kezdett reggel a bankközi devizapiacon az euróval szemben, körülbelül 1 százalékos gyengülés után 296 fölé emelkedett az európai valuta ára. Napközben aztán kicsit megnyugodott a magyar deviza, délután a részvénypiac zárását követően 294,90 forintot kellett adni egy euróért. A dollár ára 225,24-ig emelkedett, míg a svájci frank 196,12 forintot ért.
A nemzetközi piacokon jórészt a sertésinfluenza-járvány miatti félelem rontotta a hangulatot, ennek volt köszönhető, hogy egész nap mínuszban voltak a vezető mutatók. A járvány Mexikóból indult, ahol már több mint százan haltak bele a betegségbe, mostanra azonban már az Egyesült Államokban és Európában is találtak gyanús megbetegedéseket. A szakemberek attól tartanak leginkább, hogy egy esetleges világméretű járvány még súlyosabb recesszióba taszítaná a világgazdaságot.
Nyugat-Európában a londoni FTSE a nap második felére 0,21 százalékkal esett vissza, míg a frankfurti DAX 0,61 százalékot veszített. Régiónkban a varsói tőzsde vezető indexe 1,56 százalékkal állt pénteki értéke alatt, a prágai PX mutató pedig 1,21 százalékos mínuszban volt. A tengerentúlon is a negatív oldalon nyitottak az indexek magyar idő szerint délután, az első néhány óra után a Dow és a S&P is mérsékelt mínuszban volt.