3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A nap végére pluszba került a BUX index, mely végül 0,22 százalékkal pénteki értéke felett zárt ma.

Az amerikai mutatók pénteki gyengülése nem hozott egyértelműen negatív hangulatot a Budapesti Értéktőzsdére, a BUX index szinte egész nap oldalazott, majd a végén a felhúzásnak köszönhetően tudott erősödni. A forint ma tovább erősödött az euróval szemben, délután rövid időre áttörte a 250-es szintet.

A BUX végül 20 387 ponton zárta a napot, ami 0,22 százalékkal magasabb pénteki értékénél. A napi részvényforgalom alacsony volt, mindössze 12,2 milliárd értékben kereskedtek a papírokkal. A vezető részvények vegyesen szerepeltek, jórészt pénteki értékük környékén oldalaztak. A Mol 0,47 százalékos drágulás után 20 145 forintba került, míg az OTP 0,64 százalékot veszített értékéből, így 6259 forinton állt délután. A Magyar Telekom 0,14 százalékot bukott, 729 forinton zárta a mai kereskedést.

Az átlagnál jobban szerepeltek a gyógyszeripari részvények: az Egis szinte egész nap pluszban volt, a zárásra viszont visszaesett 2 százalékos mínuszba, a Richter viszont 1,75 százalékot javított a végére.

Az olaj ára ma visszaesett délutánra, a múlt hét végi újabb csúcsok után 142 dollár alá esett az árfolyam. Jelentős makroadat ma nem látott napvilágot, de Amerikában a befektetők még mindig bizalmatlanok a részvénypiacokkal kapcsolatban.

Délután az egyetlen jelentős makroadat a tengerentúlon a chicago-i beszerzési menedzserindex volt, mely kedvezőbben alakult a vártnál. A múlt havi 49,1 pontos érték után további csökkenésre számítottak az elemzők, az index viszont 49,6 pontra emelkedett.

Európában délelőtt jelent meg a júniusi inflációs statisztika, mely további emelkedést mutatott: a májusi 3,7 százalékról 4 százalékra emelkedett az infláció az eurozónában. Ez főleg a csütörtöki kamatdöntés miatt lehet fontos, az Európai Központi Bank inflációs célja ugyanis 2 százalék, ezért egyre valószínűbb, hogy a héten kamatot fog emelni a bank. Az elemzők többsége 25 bázispontos szigorítást vár az EKB-től.

A vezető nyugat-európai indexek is délután indultak felfelé, a magyar piac zárásakor a francia CAC 40 0,53 százalékkal állt pénteki értéke felett, az FTSE 1,43 százalékot javított, a DAX viszont 0,28 százalékot veszített értékéből.

Az amerikai indexek eséssel kezdték a napot, majd a chicago-i BMI közlése után lassan kezdtek felkapaszkodni. A Dow Jones index a magyar tőzsdezárás után 0,38 százalékos pluszban volt, a Standard & Poor's 0,6 százalékkal erősödött, a Nasdaq pedig minimális mértékben kapaszkodott feljebb.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!