Az amerikai mutatók pénteki gyengülése nem hozott egyértelműen negatív hangulatot a Budapesti Értéktőzsdére, a BUX index szinte egész nap oldalazott, majd a végén a felhúzásnak köszönhetően tudott erősödni. A forint ma tovább erősödött az euróval szemben, délután rövid időre áttörte a 250-es szintet.
A BUX végül 20 387 ponton zárta a napot, ami 0,22 százalékkal magasabb pénteki értékénél. A napi részvényforgalom alacsony volt, mindössze 12,2 milliárd értékben kereskedtek a papírokkal. A vezető részvények vegyesen szerepeltek, jórészt pénteki értékük környékén oldalaztak. A Mol 0,47 százalékos drágulás után 20 145 forintba került, míg az OTP 0,64 százalékot veszített értékéből, így 6259 forinton állt délután. A Magyar Telekom 0,14 százalékot bukott, 729 forinton zárta a mai kereskedést.
Az átlagnál jobban szerepeltek a gyógyszeripari részvények: az Egis szinte egész nap pluszban volt, a zárásra viszont visszaesett 2 százalékos mínuszba, a Richter viszont 1,75 százalékot javított a végére.
Az olaj ára ma visszaesett délutánra, a múlt hét végi újabb csúcsok után 142 dollár alá esett az árfolyam. Jelentős makroadat ma nem látott napvilágot, de Amerikában a befektetők még mindig bizalmatlanok a részvénypiacokkal kapcsolatban.
Délután az egyetlen jelentős makroadat a tengerentúlon a chicago-i beszerzési menedzserindex volt, mely kedvezőbben alakult a vártnál. A múlt havi 49,1 pontos érték után további csökkenésre számítottak az elemzők, az index viszont 49,6 pontra emelkedett.
Európában délelőtt jelent meg a júniusi inflációs statisztika, mely további emelkedést mutatott: a májusi 3,7 százalékról 4 százalékra emelkedett az infláció az eurozónában. Ez főleg a csütörtöki kamatdöntés miatt lehet fontos, az Európai Központi Bank inflációs célja ugyanis 2 százalék, ezért egyre valószínűbb, hogy a héten kamatot fog emelni a bank. Az elemzők többsége 25 bázispontos szigorítást vár az EKB-től.
A vezető nyugat-európai indexek is délután indultak felfelé, a magyar piac zárásakor a francia CAC 40 0,53 százalékkal állt pénteki értéke felett, az FTSE 1,43 százalékot javított, a DAX viszont 0,28 százalékot veszített értékéből.
Az amerikai indexek eséssel kezdték a napot, majd a chicago-i BMI közlése után lassan kezdtek felkapaszkodni. A Dow Jones index a magyar tőzsdezárás után 0,38 százalékos pluszban volt, a Standard & Poor's 0,6 százalékkal erősödött, a Nasdaq pedig minimális mértékben kapaszkodott feljebb.