3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy rövid időszaktól eltekintve nem tudott pénteki értéke fölé kapaszkodni a BUX index, mely végül 0,84 százalékkal zárt alacsonyabban, mint a múlt hét végén.

A nyitás utáni visszaesést követően délután eleinte erősödött a BUX index, majd ismét visszaesett. Jelentős makroadat nem látott napvilágot, de a vállalati hírekben nem volt hiány ma. A Mollal kapcsolatban az osztalékfizetés szolgáltatott új híreket: a jelek szerint lehet, hogy csúszni fog az osztalék kifizetése, mivel az OMV beperelte a Molt, azt kéri a bíróságtól, hogy tekintse semmisnek a közgyűlés határozatait, köztük az osztalékról szóló döntést. Szintén mai hír, hogy az OMV elhappolná a Mol elől a horvát INA 14 százalékos tulajdonrészét, melyet a magyar cég részvénycserével szerezne meg. Az OTP árfolyamát a Londonból érkező negatív hírek befolyásolhatták.

Végül a BUX index 22 390 ponton zárt, ami 0,84 százalékkal marad el a pénteki értékétől. A napi részvényforgalom nagyon alacsony volt, alig haladta meg a 10 milliárd forintot. A vezető részvények vegyesen szerepeltek: a Mol hullámzó nap után 23 395 forinton, 0,36 százalékkal pénteki árfolyama felett zárt. Az OTP 2,7 százalékot bukott a végére, 6801 forintig gyengült. Ehhez hozzájárulhattak a brit bankpiacról érkező negatív hírek is: a Bradford & Bingley ma jelentette be, hogy külső tőkebevonásra kényszerül veszteségei miatt, összesen 179 millió fontért adja el 23 százalékos részesedését egy amerikai befektetési csoportnak. A hír hatására a brit bankrészvények zuhanásba kezdtek a nap első felében, majd némileg visszakapaszkodtak.

A Magyar Telekom a nap végén 0,26 százalékkal ért kevesebbet, mint pénteken 760 forintot adtak a távközlési papírokért. A gyógyszeripari részvények felemás napot zártak, az Egis ára 0,62 százalékkal csökkent, a Richter pedig ugyanott fejezte be a napot, ahol pénteken.

Makroadatok hiányában különös figyelem fordulhat az olajár felé, a nyersanyag árfolyama délután 126,20 dolláron állt, amitöbb mint egy dolláros csökkenés.

Újabb vészjósló hírek érkeztek viszont a bankszektorból: a legnagyobb szakosodott brit jelzálogkölcsönző, a Bradford & Bingley bejelentette, hogy külső tőke bevonására is szükség lesz, hogy helyreállítsák a cég mérlegét a veszteségek után. Nemrég még arról volt szó, hogy a jelenlegi részvényesektől vonnak be újabb 300 millió fontot, most viszont már a cég 23 százalékának eladását jelentették be. A hír hallatán az egész brit bankszektor zuhanni kezdett, majd délután lassan tértek magukhoz a papírok. A font is jelentősen gyengült a dollárhoz képest.

A vezető nyugat-európai indexek a BUX-hoz hasonlóan egész nap mínuszban voltak. Délután a CAC 40 1,47 százalékkal állt pénteki értéke alatt, az FTSE 0,85 százalékos mínuszban volt, a DAX pedig 1,17 százalékot bukott.

A vezető amerikai indexek szintén lejtmenetben kezdtek: a Dow Jones index 1,16 százalékot bukott az első néhány óra alatt, a Standard & Poor's 0,94 százalékot veszített, a Nasdaq pedig 1,07 százalékkal esett vissza.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!