3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jól kezdte a napot a BUX index, a kereskedés első felében végig pluszban tartózkodott, majd délután az amerikai makroadatok megjelenése után visszaesett. Végül 0,09 százalékkal tegnapi értéke alatt zárt a mutató.

Az elmúlt napok pozitív teljesítménye után arra lehetett számítani, hogy ma is erősödni fog a BUX index, miután a tengerentúlon javítottak a vezető indexek tegnap. Délután fontos makroadatok jelentek meg Amerikában, így várható volt, hogy azok befolyásolni fogják a kereskedés második felét. Végül 22 717 ponton zárt a BUX, ami 0,09 százalékkal alacsonyabb a tegnapi értékénél. A 18,4 milliárd forintos napi részvényforgalom javulást mutat az elmúlt hetekhez képest, de még mindig csak jóindulattal nevezhető átlagosnak.

A vezető részvények vegyesen szerepeltek: a Mol 1,28 százalékkal drágult, 23 395 forintot adtak a cég papírjaiért délután. A kiemelkedő teljesítményt indokolhatta, hogy elvileg a vállalat igazgatósága ma dönt az osztalék mértékéről és a kifizetés időpontjáról, délutánig azonban nem érkeztek hírek az igazgatósági ülésről. Az OTP 1,37 százalékot veszített tegnaphoz képest, 6990 forintba kerültek a bankrészvények. 0,64 százalékkal erősödött viszont a Magyar Telekom, mely 782 forintig meg sem állt.

Az átlagnál gyengébben teljesítettek ma a gyógyszeripar képviselői: az Egis 1,33 százalékot veszített értékéből, a Richter pedig 0,27 százalékkal lett olcsóbb a végére.

A nap krónikájához hozzátartozik, hogy a forint tovább erősödött az euróval szemben, reggel megközelítette a 240-es szintet is. Mindez a szlovák korona paritásának kitolásával magyarázható. A gyógyszercégek kifejezetten rosszul járnak az erős forinttal, mivel mind az Egis mind a Richter a külföldi piacokra helyezik a hangsúlyt.

Délután több fontos makroadat is megjelent az Egyesült Államokban: a gazdaság első negyedéves növekedési eredményét 0,9 százalékra felfelé módosították a korábbi 0,6 százalékos becslésről. A GDP-árindex viszont a vártnál nagyobb mértékben emelkedett, így nem volt egyértelműen optimista a hangulat. A heti munkaerőpiaci adatok kicsivel rosszabbak lettek a várakozásoknál.

A vezető nyugat-európai indexek a pozitív oldalon kezdték a napot, majd délután az amerikai makroadatok megjelenése után mínuszba fordultak át. A magyar piac zárásakor a CAC 40 0,24 százalékkal állt tegnapi értéke alatt, az FTSE 0,12 százalékos mínuszban volt, a DAX viszont 0,16 százalékkal magasabban állt, mint tegnap.

Az amerikai részvénypiacok vegyesen kezdtek a felemás makroadatok után. A Dow Jones index 0,04 százalékkal erősödött az első néhány óra alatt, a Standard & Poor's 0,23 százalékos pluszban volt, a Nasdaq pedig 0,3 százalékkal állt tegnapi záróértéke felett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!