3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egész nap jókora gyengülésben volt a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, mely végül közel 2 százalékos eséssel zárta a hetet. Szakemberek szerint a zuhanás oka a magánnyugdíjpénztárak kivonulása lehetett, mely elsősorban a kispapírok piacát érintette érzékenyen.

23 230 ponton fejezte be a pénteki kereskedést a BUX index, ez 1,84 százalékkal volt alacsonyabb a csütörtöki záróértéknél. A forgalom átlagos volt, a nap végére majdnem 20 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között.

A vezető részvények kivétel nélkül veszítettek értékükből, a közepes papírokat pedig még jobban megtépázták napközben. Az OTP a záráskor 5864 forinton állt, ami 1,69 százalékkal volt alacsonyabb a csütörtöki árfolyamnál. A Mol eközben 20 750 forintig esett vissza, ami 2,31 százalékos esésnek felelt meg, míg a Magyar Telekom 584 forintos jegyzése 0,68 százalékkal volt alacsonyabb, mint tegnap.

A gyógyszergyártóknak sem volt jó napjuk az általánosan pesszimista piaci hangulatban: a Richter 45 700 forintig esett vissza a nap végére, ami közel két százalékos bukásnak felelt meg, míg az Egis 1,09 százalékkal lett olcsóbb, így a végén 22 600 forinton állt.

Napközben több kispapír árfolyama is nagyot esett, a 10 százalékos limit miatt több esetben is felfüggesztésre volt szükség átmenetileg. Végül délután az FHB 3,82 százalékos mínuszban zárt, a Humet 9 százalékkal állt tegnapi értéke alatt, az RFV pedig 5,17 százalékkal zuhant vissza. Szakemberek szerint a nem várt esés oka a magánnyugdíjpénztárak kivonulása: a kormány tervei miatt a pénztárak attól tartottak, hogy kevésbé likvid papírjaikat nem tudják majd piacra dobni, ezért már jó előre elkezdték kiszórni azokat.

A forint péntek délután szinte ugyanott állt az euróval szemben, ahol egy nappal korábban: 274,86 forintot kellett adni a közös európai valutáért. A dollárral szemben 196,75-ig kapaszkodott vissza a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frankért 201,75 forintot kellett fizetni a nap második felében.

A vezető nemzetközi tőzsdéken is kismértékű visszaesés volt tapasztalható a hét utolsó kereskedési napján: a londoni FTSE délutánig 0,2 százalékkal gyengült, a frankfurti DAX pedig ugyanott állt, ahol a csütörtöki záráskor. Régiónkban a varsói WIG 20 0,46 százalékos mínuszban volt nem sokkal a zárás előtt. A Wall Streeten is negatív hangulatban indult a kereskedés: az első pár óra után a Dow 0,19 százalékkal állt tegnapi záróértéke alatt, a S&P viszont néhány pontos emelkedéssel nyitott.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!