3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hiába látott ma napvilágot egy újabb bankmentő csomag az USA-ban, illetve hagyta jóvá a szenátus a kormány 800 milliárd dolláros gazdaságélénkítő programját, a piacok szkeptikusak voltak, és jókora zuhanással zártak.

Hiába látott ma napvilágot egy újabb bankmentő csomag az USA-ban, illetve hagyta jóvá a szenátus a kormány 800 milliárd dolláros gazdaságélénkítő programját, a piacok szkeptikusak voltak, és jókora zuhanással zártak.

Az elmúlt hetekkel ellentétben durva pesszimizmus lett úrra a Wall Streeten. A vezető mutatók mindegyike durván esett. A Dow Jones Ipari Átlag 4,6 százalékot veszített, és ismét 8000 pont alá került (7888). Nem járt jobban az S&P 500-as mutató sem, mely 4,9 százalékos zuhanást követően 827 ponton fejezte be a napot. Hasonló gyengülést mutatott a Nasdaq is, mely 4,2 százalékot esett, és 1524 ponton zárt.

Az amerikai pénzügyminiszter monstre bankmentő terve nem nyerte el a tőzsde tetszését: annak ismertetése után a részvényindexek határozottan esésnek indultak. A jelentések szerint azért, mert nem lehetett használható konkrétumokat kihámozni a Gaithner ismertette bonyolult kormányzati elképzelésből. Érthetően elsősorban a banki részvények árfolyama esett mélyebbre, egyes esetekben drámai mértékben: a Bank of America és a Citigroup részvénye például több mint 13-15 százalékot is.

A konkrétumok hiánya mellett a CNBC kommentárja azzal indokolta a piaci reakciót, hogy a most bejelentett összegen kívül sok újdonságot nem tudott meg a piac. Ugyanakkor a pénzügyi források nem egyik napról a másikra lesznek elérhetőek, így tovább kell várni a segítségre.

Eközben az amerikai államkötvények piacán kialakulni látszik egy buborék, ahogy a befektetők a biztonságos eszközökbe menekülnek. A bankokhoz előbb-utóbb megérkező pénzek ugyanakkor átértékelhetik a jelenlegi helyzetet: hitelek árazása csökkenhet, a hozam emelkedhet. Ez pedig arra ösztönözheti a befektetőket, hogy kezdjék el ezen a szinten eladni az eszközeiket, és egy későbbi időpontba vegyék azokat olcsóbban vissza. A tőzsdéken ráadásul érvényesült a pletykára venni, hírre eladni elv, így ez is erősítette a mai zuhanást.


A nagy kérdés a hogyan tovább. A piaci szereplők mielőbb konkrétumokat szeretnének hallani, és pénzt látni. Ha ezt rövid időn belül tudja Geithner és Obama prezentálni, akkor a mai zuhanás a lassú emelkedés korrekciója lehet. Ha azonban nem jönnek a jó hírek, akkor egy újabb komolyabb esés nyitányának lehettünk kedden szemtanúi.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!