7p

A múlt héten ugyan a görögök feletti viharfelhők oszlani kezdtek, ám a nagy megkönnyebbülés korántsem biztos, hogy tartós lesz. A hellének mellett ráadásul az olaszok is a hitelminősítők célkeresztjébe kerültek, áll az FxPro piaci kommentárjában.

Egyre több jel utal arra, hogy várhatóan nem tart sokáig a görög mentés hatására kialakult piaci megkönnyebbülés, mely az elmúlt napokban fokozta a kockázatvállalási hajlandóságot. Miután a Standard and Poors arra figyelmeztetett, hogy Olaszország hiánycsökkentő tervének megvalósítása komoly kétségeket vet fel (elsősorban ami az adóelkerülés elleni harcot illeti), keserű hangulatba váltottak az euró-piacok, a kereskedők többsége pedig az oldalvonalra húzódott. Közben a nyersanyagárfolyamok is megfordultak; a brent típusú olaj egy ponton 110 dollár alá esett vissza. Különösen érdekes az aranyár aktuális árfolyama, mely pénteken 1.485 dollárra gyengült. Két héttel ezelőtt még 1550 USD felett járt a nemesfém. Az arany árfolyamának kedvezőtlen alakulása persze egybeesik a másik biztonságos vagyoneszköz, a svájci frank gyengülésével. A kérdés az, hogy a hagyományos "biztonságos kikötők" aktuális gyengülése csak átmeneti jellegű, mely esetleg némi profit-fölözés eredménye, vagy permanensebb természetű. Ez a trend már csak azért is különös, mivel az európai adósságválság és az amerikai adósságplafon-probléma megoldására továbbra sincs kilátás. A július újfent izgalmas hónapnak ígérkezi az eszköz-, és elsősorban a pénzpiacokon.

Még nem a kamatkülönbözetek hajtják az EUR/GBP növekedést

A font az előző kereskedések alatt alig tudott levegőhöz jutni. Csütörtökön a hó- és a negyedév végi tőkeáramlások, pénteken pedig az elkeserítő feldolgozóipari BMI (beszerzési menedzserindex) adatok gyengítették a brit valutát. Az utóbbi mutató ezzel már megközelítette az 50-es szint alatti zsugorodási tartományt (a júniusi 51,3-as érték 21-hónapos mélypontot jelent). Az adatot publikáló Markit intézet szerint a külföldi megrendelések visszaesése, de egyben az állami kiadások csökkenése is hatással volt a negatív trendre. A piacok abban bíznak, hogy a feldolgozóipar és elsősorban az export kompenzálni fogja az állami és háztartási kiadások várható csökkenését, a legutóbbi jelentés azonban erősen kétségbe vonja ezt. Az egészben az a különös, hogy ez mit sem változtatott a kamatvárakozásokon, melyek a múlt hónapban az EUR/GBP legfontosabb katalizátorának számítottak és, még a görög tragédia ellenére is több mint 4 százalékkal tudták erősíteni az eurót a fonthoz képest. A kétéves brit és eurózónás kamatok közti különbség ugyanis nagyjából változatlan volt ebben az időszakban. Nagyon is úgy tűnik, hogy az elmúlt hónap nagy részét jellemző kockázatkerülés közepette a font nem tudta betölteni a vonzó alternatíva szerepét az euróval szemben. Azonban az EKB csütörtökre várt kamatszigorítása, illetve a brit mennyiségi lazításról (kötvényvásárlási programról) szóló pletykák tovább szélesíthetik a pénzpolitikai megosztottságot a következő hetekben.

A vártnál gyengébb feldolgozóipari adatok csökkentik a frankárfolyamot

Úgy tűnik, hogy a svájci valuta rendkívüli erősödése a vártnál nagyobb hatást gyakorol az ország gazdaságára. Az SVME intézet júniusi BM-indexe 59,2-ről 53,4-re zuhant. A svájci frank gyors értéknövekedése, a globális kereslet visszaesésével együtt, minden bizonnyal hozzájárult ehhez a csökkenéshez. A júniusi BMI fogyasztói ár komponense 14,5 százalékos szabadesés után, 46,6 százalékra csökkent. A frank ezután megközelítette a 0,85-ös szintet, az EUR/CHF pedig 1,23 fölé szökött. Úgy tűnik tehát, hogy előbb vagy utóbb a svájci frank is elfárad.

A görög privatizációs tündérmese

A görög parlament által elfogadott legújabb megszorító csomag egyik kritikus pontja, hogy az ígéretek szerint az állami tulajdonok eladásából 50 Mrd. eurót fog a következő négy évben előteremteni a kormány. Tekintettel a szakszervezetek, a politikusok és a lakosság harcias ellenállására, illetve az állítólagos értékesítési tervek elégtelenségére, igencsak nehéz feladatnak és – lássuk be – rendkívül irreálisnak tűnik a fenti célkitűzés. A szakszervezetek attól tartanak, hogy a közművek privatizálása masszív elbocsátásokhoz vezet, mely természetesen indokolt félelem. A görög energiaszektor liberalizálása pedig még nem fejeződött be, így ez jelentősen csökkenteni fogja a szektor vállalatainak értékét. Közben úgy tűnik, hogy a kormány nem hajlandó lemondani arról, hogy megtartsa a privatizált közművek feletti irányítást, mely diplomatikusan szólva jelentősen kompromittálhatja a magánszektor vásárlási kedvét. Továbbá a privatizációs megállapodásba foglalt ütemterv is sokkalta szorosabb annál, mint amit a görögök valaha be tudnának tartani. A probléma abból áll, hogy igen sok, eladásra szánt vállalatnak komoly szanálásra lenne ahhoz szüksége, hogy egyáltalán szóba kerülhessenek a privatizációnál. Az átláthatóság, a versenyképesség, illetve a munkafolyamat- és üzletvezetési reformok terén tapasztalható hiányosságok mellett igen nagy annak a valószínűsége, hogy a legtöbb állami tulajdont csak végkiárusítási áron tudnák majd értékesíteni. Nagyon meglepődnénk, ha Görögország 2015-ig akár csak megközelítené ezt az 50 milliárd. eurós célt. Készülhetünk tehát az újabb görög csalódásra.

Geithner visszalépése várhatóan nem érinti a dollár árfolyamát

A múlt héten Washingtonban arról szóltak a hírek, hogy az adósságplafon-probléma megoldása után lemondhat a pénzügyminiszter Timothy Geithner. Geithner, a jelentések szerint egy kis pihenőt tartana, miután négy megfeszített évet töltött a kormányban, elsősorban a globális pénzügyi válság megoldásán ügyködve. A miniszter távozása azért lenne aggasztó, mivel Obama gazdaságpolitikai csapatának már három eredeti tagja is lemondott posztjáról (Christina Romer, a Gazdasági Tanács elnöke, Lawrence Summers, a Nemzeti Gazdasági Tanács elnöke és Peter Orszag, az OMB (Office of Management and Budget) igazgatója). A gazdasági kulcspozícióknál tapasztalható nagy fluktuáció ellenére nem valószínű, hogy Geithner távozása komolyan érintené a dollárt.

Pozitív jelek a kínai a pénzpolitikai szigorításnál

Bár a kínai gazdaság látszólag még mindig jól teljesít, az elmúlt hetekben számos jel utalt arra, hogy az idei év pénzpolitikai megszorítása lassan, kifejti hatását. A Kínai Logisztikai és Beszerzési Szövetség által készített BM-index 52-ről, 50,9-re esett a múlt hónapban, mely 2009 óta a legalacsonyabb érték. Egy másik, a HSBC által készített felmérés pedig azt mutatja, hogy a feldolgozóipar teljesítménye valójában csökkenésnek indult, mégpedig az elmúlt 12 hónapban először. A feldolgozóipar a kínai gazdaság közel felét teszi ki, így ennek a szektornak a lassulása kritikus következményekkel járhat. Egy másik jelentés ugyanakkor azt mutatta, hogy Kína tíz nagyvárosa közül nyolcban csökkentek az ingatlanárak. A legtöbb politikus bizonyára örömmel fogadja ezeket a fejleményeket, bár még így is valószínű, hogy további szigorításra kényszerülnek majd az infláció megfékezése érdekében. A Kínai Népi Bank az elmúlt hetekben sokkal jobban tolerálta a valuta értéknövekedését, miután belátták, hogy ez nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy kordában tarthassák az árnövekedést.

Forrás: FxPro

Jogi nyilatkozat és kockázati figyelmeztetés

Az FxPro Financial Services Ltd tevékenységét a CySEC engedélyezi és szabályozza (engedélyszám: 078/07) FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!