A pozitív nemzetközi hangulat esésbe váltott át, Európában is gyengültek a főbb részvényindexek a mai nyitás után. A BUX is a negatív oldalon nyitott, a Mol sem tudott javítani a kedvező gyorsjelentés után, várhatóan a tegnapihoz hasonló unalmas napnak nézünk elébe.
Délelőtt 20 749 ponton állt a BUX, ez 0,84 százalékkal maradt el tegnapi értékétől. A forgalom sem volt kimondottan magas, a kereskedés első óráiban 2,6 milliárd forint értékben cseréltek gazdát a részvények. A vezető papírok jórészt eséssel kezdtek: a reggeli negyedéves gyorsjelentés után 0,83 százalékkal esett vissza a Mol ára, 17 850 forinton álltak az olajpapírok. Az OTP 0,81 százalékkal gyengült, 6941 forinton állt, a csütörtöki gyorsjelentésig nem is várható már jelentős elmozdulás a papírban. A Magyar telekom a reggeli erősödés után visszaesett, délelőtt már ugyanúgy 796 forinton állt, mint tegnap.
A gyógyszeripar képviselői mínuszban kezdtek ma reggel: az Egis 1,12 százalékkallett olcsóbb, a Richter pedig 1,54 százalékos visszaesést produkált az első néhány órában.
Jelentős makroadat ma nem jelenik meg, magyar szempontból a reggeli Mol-gyorsjelentés és a júliusi inflációs adat voltak a mai kereskedés legfontosabb eseményei. A KSH reggel közölte, hogy az infláció maradt 6,7 százalékon a júniusi hasonló adat után, ez némiképp csalódást keltett, mivel az elemzők kismértékű csökkenésre számítottak. Amerikában délután jelenik meg a külkereskedelmi mérleg júliusi alakulása, a szakemberek szerint rekordszintre emelkedhet a hiány.
Tegnap napközben 113 dollár alá esett az olaj ára, majd a nap végére 114,45 dollárig emelkedett Amerikában a nyersanyag árfolyama. Ma délelőtt ismét csökkent az ár, a 113,13 dolláros szint 1,32 dollárral maradt el a tegnapi zárástól. A nap második felében jelentősen befolyásolhatja a piac irányát az olajár alakulása is.
A tengerentúlon tegnap ismét negatív hírek jelentek meg a pénzügyi szektorról: a Fed felmérése szerint már a bankok 75 százaléka arra készül, hogy szigorítja a hitelfelvétel feltételeit, korábban ugyanez az arány 60 százalék volt. A szakemberek szerint mindez annak köszönhető, hogy a pénzintézeteknek fedezniük kell a hitelválság miatti veszteségeiket. A lépéstől azt várják, hogy még jobban visszafogja majd a gazdaság növekedését, nehezebb lesz ugyanis pénzhez jutni, így vélhetően visszaesik például a kiskereskedelem forgalma.
Nyugat-Európában szintén eséssel kezdtek ma reggel a vezető indexek. A francia CAC 40 0,2 százalékkal állt tegnapi értéke alatt délelőtt, az FTSE 0,8 százalékot bukott a kereskedés első óráiban, míg a DAX 0,72 százalékkal gyengült.