Lassú emelkedésbe kezdett a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe a reggeli gyengülés után, de délelőttig nem tudta teljesen lefaragni hátrányát a mutató. A vezető részvények mindegyike veszített értékéből, főleg az OTP és a Richter esése volt jelentős. A világ tőzsdéi közben már kismértékű pluszban voltak a nap első felében, de délután az amerikai makroadatok megjelenésekor könnyen fordulhat negatívba a hangulat.
A BUX index péntek délelőttig 0,74 százalékot veszített értékéből, így 11 658 ponton állt. A forgalom ismét alacsony volt a nyitás után, de ezen már lassan meg sem lepődünk. Az első néhány órában alig 2,5 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között.
A blue chipek közül csak a Mol úszta meg esés nélkül a reggeli órákat, de csak azért, mert az olajcég papírjainak kereskedését még csütörtök délután felfüggesztették, és azóta sem indul újra. Az OTP délelőttig 1,32 százalékot veszített, 2389 forintba kerültek a bank részvényei a piacon. A Magyar Telekom az utóbbi napok pozitív teljesítménye után a hét utolsó napján kismértékű eséssel kezdett, délelőttre 1,19 százalékkal 579 forintra csökkent az árfolyama.
A gyógyszeripari részvények vegyesen szerepeltek péntek reggel, a Richter 0,93 százalékos esés után 27 050 forintba került, míg az Egis 12 200 forintos ára 0,16 százalékkal magasabb volt a csütörtök délutáninál.
A forint a csütörtök délután kezdett gyengülését folytatta a hétvége előtt is, a pénteki nyitás után új mélypontról indult a magyar deviza az euró ellenében. Délelőtt egy darabig 294 felett is volt az európai fizetőeszköz árfolyama, de utána sem tudott jelentősen erősödni a forint. Fél tizenegy után nem sokkal 293,74 forintot kellett adni egy euróért, míg a dollár árfolyama 228,03 forint volt. Rossz hír a devizahiteleseknek, hogy a svájci frankkal szemben is veszített a forint, 197,44-nél állt az árfolyam.
A nap második felében várhatóan az Amerikában megjelenő makroadatok kötik majd le a befektetők figyelmét. A tengerentúlon magyar idő szerint fél háromkor jön a negyedik negyedéves GDP-adat, illetve a GDP-árindex és a személyes kiadások alakulása. Az elemzők arra számítanak, hogy a tavalyi év utolsó három hónapjában 5,4 százalékkal esett vissza az amerikai gazdaság teljesítménye, ami az utóbbi 26 év legrosszabb adata lenne.
A nemzetközi piacok gyengüléssel kezdtek péntek reggel, délelőttre viszont már kicsivel csütörtöki értékük felett álltak a mutatók. Nyugat-Európában az FTSE 0,54 százalékot javított, a DAX pedig 0,48 százalékos pluszban volt. A tengerentúlon a határidős indexek szintén 0,5 százalék körüli emelkedést mutattak, de a nyitás előtt még jönnek a makroadatok délután.