Jelenleg a leghosszabb futamidejű amerikai állampapír 30 éves, az utóbbi években azonban már Nagy-Britannia, Franciaország és Kína is értékesített ennél hosszabb, 50 éves papírokat. A hírek szerint az Egyesült Államok növelni akarja az államkötvények átlagos futamidejét a jelenlegi 59 hónapról, emellett a hosszabb futamidejű papíroktól alacsonyabb hozamszinteket várnak.
Az ultra-hosszú futamidejű kötvények hírét az amerikai államkincstár tanácsadó szervének egyik tagja erősítette meg, aki hétfőn az ilyenkor szokásos negyedéves találkozón vett részt az államadósság finanszírozásával kapcsolatban. Szerinte 40, 50 vagy akár 100 éves kötvények is jöhetnek a közeljövőben.
A hírek szerint a piaci szereplők is örömmel fogadnák az új amerikai kötvénykonstrukciót, hiszen a bankok, a nyugdíjalapok, a biztosítók és a kisbefektetők ezzel hosszútávra biztosíthatnák befektetéseiket. Az említett tanácsadó testület tagja szerint a következő öt évben összesen 2400 milliárd dollárnyi igény lenne a hosszú futamidejű papírokra.
A szakemberek szerint a hosszú kötvények bevezetésével szélesíteni lehetne az amerikai állampapírok vásárlói bázisát is, hiszen jelenleg nagy részt képviselnek a külföldi befektetők. Az államkincstár tanácsadói szerint a vásárlói alap szélesítésével több belföldi forrást lehetne bevonni, az pedig csökkenthetné az adósságmegújítás kockázatát.
Szerdán Mary Miller, az amerikai államkincstár munkatársa megerősítette, hogy lehetséges ötletként felvetődött a jelenleginél hosszabb papírok értékesítése, azonban konkrétan százéves államkötvényekről nem beszélt. Ezzel egyidőben az amerikai hatóságok azt jósolták, hogy az Egyesült Államok államadóssága áprilisban vagy májusban elérhet a törvényben rögzített 14 300 milliárd dolláros felső határt.
Az államkincstár szintén szerdán jelentette be, hogy folytatja a hosszú futamidejű állampapírok értékesítését: a jövő héten például 72 milliárd dollár értékben bocsátanak ki három-, tíz- és harminc éves papírokat refinanszírozás céljából.
mfor.hu