3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vegyesen zártak a blue chipek a Budapesti Értéktőzsdén, az OTP és a Magyar Telekom volt a két véglet. A bank részvényei újabb jelentős esést produkáltak, míg a távközlési vállalat a reggel megjelent gyorsjelentés és az osztalékról szóló hírek hatására ugrott meg. A BUX index végül 0,5 százalékkal zárt hétfői értéke felett, míg a forint délután ismét 300 fölé gyengült az euróval szemben a devizapiacon.

Felemás napjuk volt a vezető részvényeknek kedden a pesti börzén, jórészt az OTP és a Magyar Telekom árfolyama mozgatta a két véglet felé a részvénypiacot. A BUX index végül előző napi értéke felett tudott zárni a Mol és a Telekom javulásának köszönhetően. A nap második felében a forint néhány perc alatt visszaugrott 300 fölé az euróval szemben.

A BUX index 10 317 ponton zárta a keddi kereskedési napot, ez 0,52 százalékkal volt magasabb, mint az előző napi értéke. A forgalom átlagosnak volt mondható, a nap végére mintegy 15 milliárd forint értékben adtak el részvényeket.

A blue chipek közül továbbra is az OTP fékezte a piacot, a bank papírjai végül 1623 forinton zártak, ami 4,53 százalékkal volt alacsonyabb a hétfői árfolyamnál. A másik véglet a Magyar Telekom volt, mely reggel a vártnál jobb eredményeket közölt a tavalyi évről, majd napközben az osztalék mértékére is javaslatot tett a cégvezetés. A távközlési részvények végül 556 forintig ugrottak fel, ez 6,11 százalékkal volt magasabb, mint a hétfői záráskor. A Mol 1,86 százalékos drágulás után 9300 forintot ért a nap végén.

Rosszul szerepeltek viszont a gyógyszeripari részvények, melyek közül az Egis 2,33 százalékot bukott, 10 500 forinton zárt, míg a Richter 23 710 forintos árfolyama 1,62 százalékkal volt alacsonyabb a hétfő délutáninál.

A forint a nap első felében folytatta a hét első napján kezdett erősödését, majd a 296-298 közötti sávban stabilizálódott az euróval szemben. Délután aztán hirtelen gyengülésbe kezdett a magyar deviza, néhány perc alatt 303-ig ugrott az euró ára, miután Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Bloomberg tudósítása szerint úgy nyilatkozott Brüsszelben, hogy "igen nagy bajban vagyunk". Később a kormányszóvivő annyiban helyesbített, hogy a kormányfő ezt a világgazdaság állapotára értette. A részvénypiac zárására ismét visszaerősödött a forint, 300,09 forintot kellett adni egy euróért, míg a dollár ára 235,48 forint volt.


A nemzetközi piacokon felemás nap volt: Európa fokozatosan próbált felkapaszkodni a reggeli mínuszokból, a tengerentúlon viszont délután már pozitív volt a nyitás. A londoni tőzsde FTSE indexe a nap második felében 0,9 százalékkal állt hétfői értéke alatt, míg a frankfurti DAX 0,49 százalékos mínuszban volt. Régiónkban a lengyel és a cseh tőzsde is kicsivel előző napi értéke alatt állt.

Amerikában a nyitás előtt megjelent egy újabb makroadat a lakásárak további zuhanásáról, míg a nyitás után nem sokkal kiderült, hogy a fogyasztói bizalom is történelmi mélységbe esett vissza. Ennek ellenére a Dow és a S&P is jól kezdte a napot. Az első néhány óra után a Dow 1,68 százalékos pluszban volt, míg a S&P 1,97 százalékkal erősödött a hétfői 12 éves mélypont után.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!