A módosítás szerint január 1-től nem jegyezhető be zálogjog olyan ingatlanra, amelyre a természetes személy devizában nyilvántartott vagy devizában nyújtott és forintban törlesztett kölcsönszerződése alapján kapott hitelt. A korábbi; 2010. december 31-ig hatályos szöveg ezzel szemben azt írta elő, hogy a tiltás arra vonatkozik, aki devizában nyilvántartott vagy nyújtott (deviza alapú) hitelre jegyeztetne be zálogjogot.
"A két szöveg eltéréséből vonták le többen azt a hibás következtetést, hogy devizában nyújtott és devizában törlesztett hitelek esetén be lehet jegyeztetni az Ingatlan nyilvántartásba a zálogjogot. Ez azonban azért nem igaz, mivel nem módosították a Ptk., 2010. augusztus 14-től hatályos vonatkozó rendelkezéseit, amely szerint természetes személy devizában nyilvántartott, vagy nyújtott (deviza alapú) kölcsönszerződéséből keletkező hitelezői követelés biztosítására, természetes személy tulajdonában álló ingatlanra nem állapítható meg jelzálogjog" – hangsúlyozta Dr. Boros Ildikó, a Lombard Lízing Csoport jogi igazgatója. "A Ptk. értelmében tehát továbbra is semmis mind a tiszta devizás mind a devizaalapú kölcsönre alapított jelzálogjog."
Ugyanakkor arra sem lehet hivatkozni, hogy ha két olyan törvény van érvényben, amely eltérően szabályozza a devizahitelek tilalmát, akkor a megengedőbb szabályozást kell érvényesnek tekinteni. "Nincsen olyan jogszabály, amely szerint a megengedőbb törvényt kell betartani ellentmondás esetén, így hiába jegyzi be a Földhivatal a devizában nyújtott hitelre a zálogjogot, az nem lesz érvényes és semmisnek tekinthető" – tette hozzá dr. Boros Ildikó.
mfor.hu