Megbotlott a forint
Hétfő reggel ismét 298 fölé gyengült a forint az euróval szemben, a nap első felében 298,56-nál állt az árfolyam, ami 0,52 százalékkal volt magasabb a péntekinél. A dollárral szemben 226,85-ig gyengült a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frank 248,50 forintba került. A régióban megint mi vagyunk a legnagyobb vesztesek: azt követően, hogy a hétvégén felbomlott a cseh kormánykoalíció, a korona majdnem fél százalékos gyengüléssel kezdte a napot. A lengyel zloty eközben 0,22 százalékkal esett vissza az euróval szemben.
Pedig reggel a forint számára kedvező hírek jelentek meg, hiszen Martonyi János külügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy várhatóan már áprilisban tárgyalási időpontot kapunk az Európai Uniótól, vagyis napokon belül kiderülhet, mikor indulhatnak a konkrét hiteltárgyalások. A hvg.hu meg nem nevezett EU-forrásra hivatkozva ugyanezt írta reggeli cikkében, vagyis ezek a hírek a pesszimista nemzetközi hangulatban is támogathatják a forintot.
A befektetők többsége egyébként a napokban megjelenő konvergencia programot várja, hiszen a kormány korábban azt ígérte, hogy április 30-ig nyilvánosságra hozza azt. Az elemzők szerint ebben már konkrét intézkedéseknek kell szerepelni, illetve melléjük rendelve konkrét összegeknek ahhoz, hogy a piacot meg lehessen győzni arról, hogy a kormány képes lesz tartani a kitűzött költségvetési hiánycélt 2013-ban is a különadók kivezetésével. Ha elkészül a terv, akkor a következő időszakban minden bizonnyal az abban foglaltak határozhatják majd meg a forint irányát is.
A magyar deviza mellett a részvénypiac is visszaeséssel kezdett, a BUX index délelőtt 1,13 százalékkal állt pénteki záróértéke alatt. A nap vesztese eddig az OTP, mely 1,79 százalékos gyengülés után 3408 forintot ér. A Mol eközben 1,32 százalékkal esett vissza a kezdést követően, most 17 260 forintba kerül, míg a Magyar Telekom 534 forintos árfolyama négy forinttal alacsonyabb a péntekinél.
Megint sűrűsödnek a felhők Európa felett
A pesszimizmus nem csak a magyar piacra jellemző, Európával kapcsolatban is felerősödtek ismét a befektetők aggodalmai. A szakemberek szerint ennek több oka lehet: egyrészt az, hogy Nicolas Sarkozy elveszítette a francia elnökválasztás első fordulóját, másrészt pedig az, hogy a hétvégén megbukott a holland kormány. Sarkozy bukása azért lehet fájdalmas a kontinens számára, mert eddig a francia elnök volt Angela Merkel német kancellár legfőbb szövetségese a válság elhárításában.
Emellett a befektetők továbbra is Spanyolország és Olaszország helyzetét látják a legreménytelenebbnek. Hétfő reggel a spanyol tízéves kötvények hozamai ismét a lélektanilag fontos 6 százalékos szint fölé emelkedtek, ami felett elemzők szerint hosszútávon fenntarthatatlan a finanszírozás. Délelőttre kis megnyugvással 5,96 százalékra mérséklődtek a másodpiaci hozamok. Az olasz tízéves hozamok szintén egyre közelebb kerülnek a 6 százalékos szinthez, a nap első felében 5,72 százalékon álltak.
A romló hangulat a vezető nyugat-európai tőzsdékre is rossz hatással volt, az első pár óra után a londoni FTSE index 1,34 százalékkal állt pénteki záróértéke alatt, míg a frankfurti DAX 2,08 százalékos mínuszban volt. A francia CAC 40 mutató 1,61 százalékos eséssel kezdett az elnökválasztás vasárnapi első fordulóját követően.
Beke Károly
mfor.hu