Az elmúlt időszakban fekete báránynak tartott bankrészvények vezetésével megindult az emelkedés a tengerentúli tőzsdéken, és az idei év legnagyobb ugrását bemutatva 6-7 százalékos pluszt mutattak az irányadó mutatók.
Kedden a New York-i részvénypiacok november óta nem tapasztalt napi erősödéssel zártak: a tőzsde DJIA mutatója 5,8 százalékos emelkedéssel 6926,49 pontig jutott el, a Nasdaq indexe pedig a hétfői értéknél 7,07 százalékkal magasabban 1358,28 ponton fejezhette be a napot. A Standard and Poor's 500-as index napi emelkedése is 6,4 százalékot ért el.
Az emelkedés katalizátora részben – a sokat szidott – shortosok voltak, akik korábbi eladásaikat visszavásárolva hajtották fel nyitástól az árakat. Ők pedig elsősorban a Citigroup kedvező jelentésére léptek, mely szerint a bank az év elején immár ismét jó kondícióba került és látványosan növelte nyereségét.
A Citigroup papírjai kedden 38 százalékkal erősödtek, de más banki részvények is remekül teljesítettek, így például Bank of America 28, a JP Morgan 23 százalékkal emelkedett.
A tőzsdei ralit támogatta az olajár esése is Szintén jótékonyan hatott Ben Bernanke jóslata a recesszió akár idei befejeződéséről, ha a bankválságot sikerül megfelelően kezelni.
Óriási lökést adott az a hír, miszerint az amerikai tőzsdefelügyelet egy hónapon belül visszaállítja az úgynevezett "uptick" szabályt. Ez a 2007. előtti szabályozás erősen megnehezíti majd a „fedezetlen eladások” (short pozíciók) nyitását, mivel shortolni csak olyan részvényekkel lehetne, melyek utolsó eladási ára magasabb, mint a megelőző eladási jegyzési érték.