0,4 százalékos visszaesést vár az eurozóna gazdaságától az Erste, éppen ezért a szakemberek szerint rekordmélységbe csökkenhet az alapkamat Európában. A kötvénypiac (kiváltképp az államkötvények) profitálhatnak a válságból, a pénzintézet elemzőinek várakozása szerint 2009 derekán megjön a befektetők étvágya a kockázatosabb befektetési kategóriák (például a vállalati kötvények) iránt.
Rendkívül fontos, hogy a gazdasági növekedés motorja ne álljon le, ugyanakkor helyreálljon a fogyasztói bizalom. Nem csak a befektetők ódzkodnak mostanában a kockázatoktól, hanem a fogyasztók és a vállalkozások is. A pénzpiacokon ezért még egy ideig várhatóan fennmarad a magas kockázati felár” – mondta el hozzá Rainer Singer, az Erste Csoport kötvény- és devizapiaci szakértője a 2009-es kilátásokkal kapcsolatban.
„A kötvénypiac most profitál a válságból, kiváltképp az államkötvények tekinthetők biztonságok befektetésnek” – jelentette ki Gudrun Egger, az Erste Csoport kamat- és kötvényszakértője. Az Erste Bank elemzői továbbra is a rövid lejáratokat javasolják az elkövetkezendő hónapokra. A jövő év közepe tájékán az államkötvények valószínűleg enyhe korrekción mennek keresztül, vélhetően megnövelve az érdeklődést a kockázatosabb befektetések (például a vállalati kötvények) iránt.
Az Erste szakemberei szerint jelenleg nem lehet előre látni, mennyire lesz mély a recesszió az eurozónában, és meddig fog tartani. Éppen ezért a fogyasztók visszafogják vásárlásaikat, a kulcsfontosságú iparágakban működő vállalatok pedig a termelés csökkentésével és beruházási terveik elhalasztásával reagálnak
Az Erste Csoport elemzői úgy számolnak: az eurózóna bruttó nemzeti terméke 0,4 százalékkal csökken 2009-ben. A gazdasági visszaesés, a csökkenő nyersanyagárak és a bázishatás miatt az infláció várhatóan 1,5 százalékra enyhül jövőre. Ennek nyomán az Európai Központi Bank számára nagyobb tér nyílik arra, hogy 2009 első félévében a mindenkori legalacsonyabb szintet jelentő 1,5 százalékra csökkentse az alapkamatot, ami értelemszerűen a pénzpiaci kamatokat is lejjebb nyomja. Jelenleg 2,5 százalék az alapkamat, miután csütörtökön 75 bázisponttal mérsékelte az EKB.
Az elemzők úgy vélik: ugyan az amerikai gazdaság rendkívül gyenge év elébe néz, végül azonban mégis stabilizálódik a helyzet a tengerentúlon. A költségvetési hiány óriási mértékű növekedése az egyik olyan tényező, amelyhez már most teljesen biztosnak látszik, s ez további kockázatokat jelent majd a finanszírozási költségekre vonatkozóan.
A várakozások szerint a kelet-közép-európai régió szintén gyenge gazdasági év elé néz. A legjelentősebb exportpiac, vagyis az euróövezet felé irányuló kivitel csökkenése biztosra vehető. „Az érintett országok versenyelőnye és még mindig meglévő felzárkózási potenciálja ennek ellenére is az eurózóna bővülési ütemét meghaladó átlagos gazdasági növekedés irányába mutat, de jelentős eltérés lehetséges a térség egyes országai között” – jelentette ki Rainer Singer a sajtótájékoztatón.
„Azzal számolunk, hogy a gazdasági mélypont elérése után az eurózónában 2009 második félévében lassan megindul a vállalati nyereség emelkedése, fokozatosan csökken az eladósodottság, valamint a hitelek minősége is javulásnak indul” – jelentette ki Elena Statelov.