Az amerikai piacok pénteki esése után ma pluszban tudott kezdeni a BUX index, majd az OTP visszaesésével elveszítette délelőttre előnyét a BUX. Igazán jelentős makroadat ma nem jelenik meg, várhatóan ismét az olajár fogja mozgatni a piacot. Emellett a júniusi gyenge szereplés után kiemelten figyelnek a befektetők az amerikai bankszektorra, az esetleges újabb negatív hírek új mélységeket nyithatnak a tőzsdék előtt.
A BUX délelőtt 20 263 ponton állt, ami 0,39 százalékkal marad el pénteki értékétől. A vezető részvények vegyesen szerepeltek, a kezdeti erősödés után délelőtt visszaestek. Az OTP 6233 forintba került a nap első felében, ez 1,05 százalékkal maradt el a pénteki árfolyamtól. A Mol 0,02 százalékos mínuszban volt, 20 045 forintot adtak a cég részvényeiért, de reggel óta fokozatosan estek vissza a papírok. A Magyar Telekom 1,1 százalékos esés után 722 forintba került délelőtt.
Vegyesen kezdték a napot a gyógyszeripari részvények is: az Egis délelőtt zuhant nagyot, 0,06 százalékos mínuszba esett át a korábbi erősödés után, a Richter pedig 0,5 százalékkal drágult.
Igazán jelentős makroadat nem jelenik meg ma a tengerentúlon, de délután a chicago-i beszerzési menedzserindex alakulására érdemes lesz figyelni. Délelőtt tizenegy órakor jelent meg az eurozóna inflációs adata, mely szerint júniusban 4 százalékos volt a pénzromlás Európában. Ez azért fontos, mert az Európai Központi Bank csütörtökön dönt a kamatszintől. A bank inflációs célja 2 százalék, így az újabb emelkedés vélhetően tovább növeli a kamatemelés esélyét.
Várhatóan elsősorban az olajár fogja mozgatni a piacokat ma is, miután a múlt hét végén 140 dollár fölé emelkedett a nyersanyag árfolyama. Korábban az egyik elemzőcég a Függetlenség Napjára jósolta a 150 dolláros olajárat, péntekig akár arra a szintre is drágulhat a nyersanyag.
Júniusban ismét felerősödtek a negatív hírek a pénzügyi szektorból, jelenleg egyre több elemző véli úgy, hogy a hitelválság következményei még nem értek véget. Az amerikai tőzsdék 1930 óta a legnagyobb bukásukat produkálták ebben a hónapban, a 10 százalékos esés jórészt az olajárnak és a pénzügyi cégeknek köszönhető.
A BUX-hoz hasonlóan a vezető európai indexek is pluszban kezdtek, majd délelőtt visszaestek. A francia CAC 40 délelőtt 0,79 százalékkal állt pénteki értéke alatt, a DAX 1,24 százalékos mínuszban volt, viszont az FTSE 0,26 százalékkal erősödött.