8552 ponton fejezte be a keddi napot a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,17 százalékkal volt alacsonyabb a hétfői értéknél. A hongkongi Hang Seng a nap második felére 0,73 százalékot veszített, míg a Shanghai Composite 1,87 százalékkal esett tegnapi értéke alá. 1,88 százalékkal gyengült a végére a dél-koreai Kospi, míg a tajvani tőzsde vezető indexe 0,76 százalékos mínuszban zárt.
A Marketwatch által megkérdezett elemzők szerint az ázsiai piacok mai eladási hulláma egyértelműen reakció volt az európai és amerikai tőzsdék tegnapi teljesítményére és a rossz hírekre, ennek volt köszönhető, hogy elsősorban az exportorientált cégek papírjait adták, melyek erősen kötődnek Európához vagy Amerikához. Európa továbbra is a hitelminősítők miatt ad okot aggodalomra, hiszen tegnap a Moody's és a Fitch is megszólalt a múlt hét végi EU-csúcs után. A Moody's úgy nyilatkozott, hogy továbbra is negatív figyelőlistán tartja az összes EU-tagállam besorolását 2012 első negyedévéig, illetve ettől függetlenül nyolc spanyol bankot is figyelőlistára vettek. A Fitch szintén úgy vélekedett, hogy nyomás alatt lehet az eurózóna országok besorolása, ha a politikusok nem tudnak úrrá lenni a problémán.
Tokióban a hírek hallatán elsősorban az exportőrök részvényei gyengültek jelentősen: a Sony 2,6 százalékot bukott, míg a TDK 2,22 százalékkal zárt hétfői értéke alatt. Hozzájuk képest a Fujitsu 1,17 százalékos visszaesése szinte felüdülés volt. Hongkongban az Esprit Holdings több mint 3 százalékkal esett vissza. Az autógyárak közül Japánban a Honda 2,89 százalékkal, a Suzuki pedig 1,28 százalékkal esett vissza, míg Dél-Koreában a Hyundai 3,2 százalékot, a Kia pedig 2,6 százalékot bukott.
A technológiai szektornak is rossz napja volt miután az amerikai Intel tegnap csökkentette eladási előrejelzését a thaiföldi áradások miatt. A Lenovo 0,73 százalékkal gyengült a szerdai nap végére, míg az Advantest Corp. 2,56 százalékkal esett vissza.
mfor.hu