2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A pénzügyi szektorban felerősödő problémák miatt a vezető nyugat-európai részvényindexek is veszítettek értékükből a szerdai nyitást követően. A vezető mutatók 1,5 százalék körüli mínuszban voltak, jórészt a pénzügyi cégek húzták le a tőzsdéket. Az amerikai határidős indexek kismértékű esést mutattak délelőtt, de a délutáni nyitásig még sok volt hátra.

Jórészt a pénzügyi szektornak köszönheti Európa, hogy sorozatban harmadik napja gyengülnek a vezető részvényindexek. A bankokkal kapcsolatban újabb és újabb állami mentőakciók látnak napvilágot, ez pedig elbizonytalanítja a befektetőket, egyre többen gondolják úgy, hogy a kormányok eddigi intézkedései nem voltak elég hatékonyak, várhatóan újabb állami beavatkozásra lesz szükség.

A londoni tőzsde FTSE indexe szerdán délelőtt 4028 ponton állt, ez 1,55 százalékkal volt alacsonyabb, mint az előző napi záráskor. Eséssel kezdett a frankfurti DAX is, mely 1,34 százalékot veszített értékéből. Régiónkban a bécsi tőzsde ATX indexe 2,88 százalékkal állt keddi értéke alatt a nap első felében, míg a prágai PX 50 3,59 százalékot bukott.


Amerikához hasonlóan Európában is a bankok húzzák lefelé a tőzsdéket, a Barclays és a BNP Paribas papírjai például több mint 7 százalékkal lettek olcsóbbak a kezdés után. Az elemzők egy része úgy véli, hogy már az eddig megjelent negyedik negyedéves eredmények is szörnyűek voltak, ezért a cégek egy részének most kell a realitásokkal szembesülnie.

A Barclays esetében a befektetők attól tartanak, hogy további állami forrásokra lesz szükség, hogy javítsák a brit bank tőkehelyzetét. A félelmeknek köszönhetően szerda délelőtt 24 százalékkal estek a Barclays-papírok a londoni tőzsdén, így már csak 55,4 pennyt értek. A legnagyobb francia bank, a BNP Paribas 7,6 százalékot bukott a nap első felében. A francia elnök kedden jelentette be, hogy újabb 10,5 milliárd eurós állami segítséget kapnak az ország bankjai annak fejében, hogy a vezetőknek nem fizetnek prémiumokat. A biztosítótársaságok is kivették részüket a pénzügyi szektor bukásából: az Allianz például 4,6 százalékot veszített a szerdai kereskedés elején.

3,3 százalékkal esett a német ThyssenKrup árfolyama, miután a Morgan Stanley leminősítette az acélgyártó részvényeit. A cég elemzői szerint 2009 nagyon nehéz év lesz az iparág számára, ezért csökkentették ajánlásukat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!