Jórészt a pénzügyi szektornak köszönheti Európa, hogy sorozatban harmadik napja gyengülnek a vezető részvényindexek. A bankokkal kapcsolatban újabb és újabb állami mentőakciók látnak napvilágot, ez pedig elbizonytalanítja a befektetőket, egyre többen gondolják úgy, hogy a kormányok eddigi intézkedései nem voltak elég hatékonyak, várhatóan újabb állami beavatkozásra lesz szükség.
A londoni tőzsde FTSE indexe szerdán délelőtt 4028 ponton állt, ez 1,55 százalékkal volt alacsonyabb, mint az előző napi záráskor. Eséssel kezdett a frankfurti DAX is, mely 1,34 százalékot veszített értékéből. Régiónkban a bécsi tőzsde ATX indexe 2,88 százalékkal állt keddi értéke alatt a nap első felében, míg a prágai PX 50 3,59 százalékot bukott.
Amerikához hasonlóan Európában is a bankok húzzák lefelé a tőzsdéket, a Barclays és a BNP Paribas papírjai például több mint 7 százalékkal lettek olcsóbbak a kezdés után. Az elemzők egy része úgy véli, hogy már az eddig megjelent negyedik negyedéves eredmények is szörnyűek voltak, ezért a cégek egy részének most kell a realitásokkal szembesülnie.
A Barclays esetében a befektetők attól tartanak, hogy további állami forrásokra lesz szükség, hogy javítsák a brit bank tőkehelyzetét. A félelmeknek köszönhetően szerda délelőtt 24 százalékkal estek a Barclays-papírok a londoni tőzsdén, így már csak 55,4 pennyt értek. A legnagyobb francia bank, a BNP Paribas 7,6 százalékot bukott a nap első felében. A francia elnök kedden jelentette be, hogy újabb 10,5 milliárd eurós állami segítséget kapnak az ország bankjai annak fejében, hogy a vezetőknek nem fizetnek prémiumokat. A biztosítótársaságok is kivették részüket a pénzügyi szektor bukásából: az Allianz például 4,6 százalékot veszített a szerdai kereskedés elején.
3,3 százalékkal esett a német ThyssenKrup árfolyama, miután a Morgan Stanley leminősítette az acélgyártó részvényeit. A cég elemzői szerint 2009 nagyon nehéz év lesz az iparág számára, ezért csökkentették ajánlásukat.