3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A vezető nyugat-európai indexek is eséssel kezdtek csütörtökön, de délelőttig megúszták kisebb gyengüléssel. A vezető mutatók 2-3 százalék körüli mínuszban voltak az amerikai és ázsiai tőzsdék zuhanása után. Az esést főleg a nyersanyagszektor vezeti, az olaj ára 70 dollár környékére esett.

Amerikához és Ázsiához képest az európai tőzsdék megúszták kisebb eséssel a kereskedés első óráit. Az olaj és más nyersanyagok ára tovább zuhan, ennek köszönhetően főleg a bányatársaságok és az energiacégek szerepelnek rosszul. Az Amerikából érkező recessziós hírek Európát is sújtják, a világgazdaság lassulásával kapcsolatos félelmek uralják a piacokat.

A francia CAC 40 index 2,51 százalékkal esett vissza az első néhány órában, a londoni FTSE 2,11 százalékkal gyengült, míg a frankfurti DAX 1,2 százalék körüli mínuszban volt. Az újabb negatív nyitást elsősorban az amerikai és ázsiai tőzsdék gyenge szerepelése okozta, a recesszióval kapcsolatos félelmek erősek. Emellett egyre többen vélik úgy, hogy a kormányok által meghozott bankmentő intézkedések nem biztos, hogy elegendőek lesznek a helyzet stabilizálásához, azonban az elemzők biztosak abban, hogy szükség esetén a világ kormányai további pénzt szabadítanak fel.


A legnagyobb probléma a világ tőzsdéin, hogy még mindig nem állt helyre a bizalom. Egyelőre senki sem tudja, milyen mély lesz a várható recesszió, illetve meddig fog tartani, így a befektetők is csak találgatásokra hagyatkozhatnak.

Az olaj ára reggel az ázsiai árupiacokon 70 dollár környékére esett, ennek köszönhetően az energiacégek az átlagnál gyengébben szerepelnek Európa-szerte. A Royal Dutch Shell 5 százalékkal lett olcsóbb, míg a Total árfolyama 5,8 százalékkal esett vissza. Nem csak az olaj ára esik, hanem a többi nyersanyag is bizonytalan lábakon áll, így a bányatársaságok is gyengén kezdték a napot. A BHP Billiton 5 százalékot bukott, míg a Rio Tinto 7,5 százalékkal lett olcsóbb annak köszönhetően, hogy a réz ára 5,5 százalékkal csökkent a londoni tőzsdén.

A legnagyobb európai csomagszállító, a TNT árfolyama reggel 10 százalékkal esett vissza, miután a cég csökkentette profitelőrejelzését. A Thomson SA szintén 10 százalékot bukott, miután harmadik negyedéves eredménye 13 százalékkal esett vissza.

A svájci kormány csütörtök reggel jelentette be, hogy állami segítséget nyújt az ország bankjainak tőkeemelés és hitel formájában. A bejelentés főleg a UBS-t érinti, melynek árfolyama 5,6 százalékkal emelkedett a nyitás után, a Credit Suisse viszont 1,5 százalékos mínusszal nyitott.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!