Amerikához és Ázsiához képest az európai tőzsdék megúszták kisebb eséssel a kereskedés első óráit. Az olaj és más nyersanyagok ára tovább zuhan, ennek köszönhetően főleg a bányatársaságok és az energiacégek szerepelnek rosszul. Az Amerikából érkező recessziós hírek Európát is sújtják, a világgazdaság lassulásával kapcsolatos félelmek uralják a piacokat.
A francia CAC 40 index 2,51 százalékkal esett vissza az első néhány órában, a londoni FTSE 2,11 százalékkal gyengült, míg a frankfurti DAX 1,2 százalék körüli mínuszban volt. Az újabb negatív nyitást elsősorban az amerikai és ázsiai tőzsdék gyenge szerepelése okozta, a recesszióval kapcsolatos félelmek erősek. Emellett egyre többen vélik úgy, hogy a kormányok által meghozott bankmentő intézkedések nem biztos, hogy elegendőek lesznek a helyzet stabilizálásához, azonban az elemzők biztosak abban, hogy szükség esetén a világ kormányai további pénzt szabadítanak fel.
A legnagyobb probléma a világ tőzsdéin, hogy még mindig nem állt helyre a bizalom. Egyelőre senki sem tudja, milyen mély lesz a várható recesszió, illetve meddig fog tartani, így a befektetők is csak találgatásokra hagyatkozhatnak.
Az olaj ára reggel az ázsiai árupiacokon 70 dollár környékére esett, ennek köszönhetően az energiacégek az átlagnál gyengébben szerepelnek Európa-szerte. A Royal Dutch Shell 5 százalékkal lett olcsóbb, míg a Total árfolyama 5,8 százalékkal esett vissza. Nem csak az olaj ára esik, hanem a többi nyersanyag is bizonytalan lábakon áll, így a bányatársaságok is gyengén kezdték a napot. A BHP Billiton 5 százalékot bukott, míg a Rio Tinto 7,5 százalékkal lett olcsóbb annak köszönhetően, hogy a réz ára 5,5 százalékkal csökkent a londoni tőzsdén.
A legnagyobb európai csomagszállító, a TNT árfolyama reggel 10 százalékkal esett vissza, miután a cég csökkentette profitelőrejelzését. A Thomson SA szintén 10 százalékot bukott, miután harmadik negyedéves eredménye 13 százalékkal esett vissza.
A svájci kormány csütörtök reggel jelentette be, hogy állami segítséget nyújt az ország bankjainak tőkeemelés és hitel formájában. A bejelentés főleg a UBS-t érinti, melynek árfolyama 5,6 százalékkal emelkedett a nyitás után, a Credit Suisse viszont 1,5 százalékos mínusszal nyitott.