3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egyre több európai elemző véli úgy, hogy elérte a mélypontot a tőzsdék zuhanása, mivel a döntéshozók megfelelően reagáltak a problémákra, ennek előtt-utóbb a következményei is látszani fognak. A vezető nyugat-európai ismét erősödéssel kezdtek délelőtt a kedvező hírek hatására, a mutatók 2 százalék körüli pluszban voltak.

A piac értékeli a kormányok intézkedéseit, hogy rendbe hozzák a bankszektort a válság után, ennek köszönhetően ismét erősödéssel nyitottak a vezető európai indexek. Hollandia és Dél-Korea csatlakozott azokhoz az országokhoz, melyek állami pénzből mentették meg bankjaikat, míg India váratlanul csökkentette az alapkamatot, ezt is pozitívan reagálták le a befektetők. A vezető európai indexek délelőtt 2 százalék körüli pluszban álltak mindezeknek köszönhetően.

A francia CAC 40 index fél tizenkettő körül 2,09 százalékkal állt pénteki értéke felett, a londoni FTSE 2,1 százalékos pluszban volt, míg a frankfurti DAX 1,75 százalékkal állt magasabban, mint a múlt hét végén.


Dél-Korea a hétvégén jelentette be, hogy 130 milliárd dolláros mentőcsomagot fogadott el a kormány a bankok megmentése érdekében. Eközben Hollandia az ING biztosítónak nyújtott 10 milliárd eurós állami segítséget a hitelválság leküzdéséhez. Az Ericsson a vártnál magasabb profitról számolt be, ez szintén segítette az európai részvénypiacok erősödését.

Egyre több elemző véli úgy Európában, hogy a döntéshozók minden tőlük telhetőt megtettek a hitelválság hatásainak tompítása érdekében, és ennek eredményei lassan meg is fognak látszani. A szakemberek szerint a likviditás növelésével sikerülhet felül kerekedni a problémák többségén, ezért már az esés alját valószínűsítik.

A piac pozitívan értékelte azt is, hogy a múlt héten hosszú idő után először csökkentek a bankközi kamatok Londonban. A Libor-ráta 40 bázispontos esés után 4,42 százalékon zárta a hetet. Jean-Claude Trichet, az EKB elnöke szerint a bankok lassan ismét elkezdenek egymásnak hitelezni, akárcsak korábban, mivel a politikusok döntései helyre állítják a piacokat.

Az ING árfolyama 22 százalékkal ugrott meg reggel, miután a holland kormány bejelentette, hogy 10 milliárd eurónyi segítséget nyújt a biztosítónak. A kormány cserébe szavazati jog nélküli elsőbbségi részvényeket kap a cégben, illetve képviselőt delegálhat a vállalat vezetésébe. Az ING múlt pénteken 27 százalékot bukott, miután közölte, hogy a várakozások szerint 500 millió euró lesz a cég vesztesége a harmadik negyedévben.

Az Ericsson 19 százalékkal tudott drágulni, miután a svéd 2,8 milliárd svéd koronás bevételt ért el a harmadik negyedévben, ami meghaladta az elemzői várakozásokat. A Citigroup az eredmények megjelenése után vételre ajánlotta a papírokat.

Az energiacégek az olajár emelkedése miatt tudtak javítani: a Shell és a Total egyaránt 5,7 százalékkal lettek drágábbak délelőtt. A nyersanyag ára annak köszönhetően emelkedett, hogy a várakozások szerint az OPEC pénteki ülésén a kitermelés csökkentéséről fog dönteni, sokak szerint akár tíz százalékkal is csökkenhet a napi termelés.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!