Ázsia után Európa is komoly emelkedéssel indította a hétfői kereskedést, főleg a nyersanyagcégek és az építőipari vállalatok húzzák felfelé a részvénypiacokat. Az amerikában bejelentett állami infrastruktúrafejlesztési program miatt optimisták a befektetők, ugyanis azt a következtetést vonták le, hogy Barack Obama kész lesz még több pénzt önteni a rendszerbe a gazdaság felpörgetése érdekében.
A londoni tőzsde FTSE indexe hétfőn délelőtt 3,92 százalékkal állt pénteki értéke felett, míg a frankfurti DAX 5,43 százalékos ugrás után 4619 ponton állt. A francia tőzsde CAC 40 indexe 5,6 százalékkal tudott erősödni a nyitás utáni órákban.
Barack Obama leendő amerikai elnök szombaton jelentette be, hogy januári beiktatása után az elmúlt ötven év legnagyobb közmunkaprogramját kívánja megvalósítani. Ő maga Eisenhower elnök ötvenes évekbeli tevékenységéhez hasonlított ezt, akkor épültek meg többek között az Egyesült Államokat átszelő autópályák. Obama arr azsámít, hogy az állami megrendelésekkel 2,5 millió munkahelyet tud teremteni. Az elemzők szerint a jelenlegi helyzetben az állami pénz az egyetlen módszer, amivel élénkíteni lehet a gazdaságot.
A világ második legnagyobb építőanyaggyártója, a CRH 6 százalékkal erősödött Európában a nyitást követő órákban, hasonló mértékben drágultak a Siemens-részvények is. Az autógyártók papírjai is jelentősen erősödni tudtak, miután a hírek szerint még a héten dönthet az amerikai Kongresszus a három nagy gyárnak nyújtandó áthidaló támogatásról. A General Motors részvényei a frankfurti tőzsdén 23 százalékkal lódultak meg hétfő délelőttre, míg a Daimler 8,3 százalékkal ért többet, mint a múlt hét végén.
A világ legnagyobb bányavállalata, a BHP 9,6 százalékot javított, miután a réz ára jelentősen emelkedett a londoni tőzsde áruszekciójában. A negyedik legngayobb rézbánya, az Xstrata papírjai 6,4 százalékkal erősödtek, míg az Anglo American bányatársaság 10 százalékos rallyt produkált reggel.
Az olajár a kereskedés nyitása után visszapattant a múlt hét végén tapasztalt rekordalacsony szintekről. Pénteken már 40 dollár közelében volt egy hoirdó nyersanyag ára, hétfő délelőttre ez 43,24 dollárig ugrott. Ennek köszönhetően a Shell-részvények 6,5 százalékkal drágultak Londonban, míg a Total árfolyama 8,2 százalékkal emelkedett.