A magyar állam, mint adós piaci megítélésének jelentős javulását mutatja, hogy idei mélypontjára süllyedt a magyar szuverén adósságtörlesztési kockázat határidős biztosítási tranzakcióinak árazása a szerdai londoni kereskedésben.
A CMA DataVision nevű vezető londoni piaci adatszolgáltató cégnél az MTI-nek elmondták: a magyar törlesztéskockázat fedezetére köthető hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) ára az irányadó ötéves futamidőre szerdán 199,4 bázispont volt a londoni CDS-piacon az előző esti 202,5 bázispontos záró után.
A magyar CDS-árazás az idén első ízben került a lélektani határnak is tekintett 200 bázispont alá; az idei csúcspont márciusban volt, 630 bázispontos jegyzéssel.
A magyar adósságtörlesztés biztosítási tranzakcióinak árazása most már közelít az amerikai Lehman Brothers nagybank bukása előtti szintekhez. A CMA DataVision hosszabb időre visszatekintő adatsora szerint a magyar CDS-ügyletek ára tavaly szeptember végén még 171 bázispont volt a londoni piacon, de már tavaly október végén 600 bázispont felett járt, a Lehman Brothers csődjét követő általános piaci pánik első hullámának hatására.
A szerdán Londonban mért magyar CDS-árjegyzés azt jelenti, hogy jelenleg minden 10 millió euró magyar adósság nem teljesítővé válás elleni biztosítása évente alig valamivel több mint 199 ezer euróba - a március első kereskedési napjain kért 630 ezer eurónak jóval kevesebb mint a harmadába - kerül a londoni CDS-piacon. Magyarország pénzügyi pozícióinak javulását más nagy citybeli házak is elismerik.
A Standard & Poor's, a világ legnagyobb hitelminősítője nemrég negatívról stabilra javította Magyarországra érvényben tartott, közepes befektetői szuverén adóskockázati besorolásának kilátását, a kitartó konszolidációs erőfeszítések eredményeivel indokolva a lépést. A cég ezzel levette a napirendről Magyarország leminősítését.
A JP Morgan bankcsoport e héten kiadott londoni elemzésében figyelemreméltónak nevezte a Magyarországon elkezdett szerkezeti reformokat, amelyek a ház szakértői szerint lehetővé tehetik, hogy Magyarország előbb vezesse be az eurót, mint Lengyelország és Csehország.
A CMA DataVision szakértői szerdán az MTI kérdésére elmondták: a héten kirobbant román kormányválságnak a jelek szerint nincs hatása a román szuverén törlesztéskockázati megítélésre. Románia CDS-tranzakcióinak árazása szerdán 232,1 bázispont volt az előző, 233,9 bázispontos zárószint után.
(MTI)