2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A lakáspiac egyik legfontosabb meghatározója a migráció, ennek alakulása létfontosságú a kereslet szempontjából.

Jellemzően azok a területek, ahová lakosságbeáramlás van felértékelődnek, ahonnan kiáramlás, azok leértékelődnek. Érdemes tehát megnézni, mit mutatnak a KSH adatai ezzel kapcsolatban:

Nézzük, hogyan alakult a nettó vándorlás a különböző országrészekbe:


Ezeket az adatokat nem olyan nehéz interpretálni: Gyakorlatilag a rendszerváltás óta a jobb élet, a munkalehetőségek, a tanulás, továbblépés ígérete Keletről, és Délről kisebb részben Nyugatra, az osztrák határszélhez, elsősorban pedig Budapestre és környékére vonzza az embereket. Nem látok rá okot, hogy ez a trend megforduljon. Ami azonban különösen érdekes az az, hogy, Budapest népessége 2006-ig fogyott, ugyanis a feltelepülők eleve nagy részben az agglomerációba költöztek, míg a budapestiek közül is sokan a környező településekre költöztek át. Ez a folyamat azonban megfordult, 2007-től elindult a visszaköltözés, és Budapestre egyre többen költöznek, mivel az agglomerációban sok helyen alvóvárosok alakultak ki, nem épült ki a megfelelő infrastruktúra, a bejárás egyre hosszabb a sok autó miatt, stb.  Ebben a trendben sem várok változást, érdemes megnézni a Bp-re települők számát:

Mivel véleményem szerint ez a migráció folytatódni fog, ráadásul a budapesti lakásállomány eléggé elavult, így - hacsak időközben nem köszönt be egy nagyobb recesszió vagy más gazdaságpolitikai hiba - akkor a jelenlegieknél jóval magasabb áraknak kell kialakulni a jövőben, továbbá jelentősebb számú új lakásra is szükség lesz. Pest megyében is pozitívak a folyamatok, bár az agglomerációból való visszaáramlás gyorsulni fog szerintem és nagyon sok az új lakás is, tehát nincs komoly amortizáció, így itt az áremelkedések valószínűsége és nagysága jóval kisebb. Az osztrák gyepűkön van még ezen kívül élet (Győr, Sopron: nem véletlen hogy itt már emelkednek a lakásárak), az ország többi része a folyamatos negatív migráció miatt elég rossz kilátásokkal rendelkezik ingatlanpiaci szempontból.
 
A témában mindenképp érdemes még elolvasni:
//www.ksh.hu/docs/hun/xftp/idoszaki/regiok/bpmigracio.pdf

Kiderül többek között belőle, hogy miért indult meg, és 2007 óta miért fordult meg a Bp-ről az agglomerációba vándorlás, milyen az egyes alrégiók lakáspiaca, stb.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!