A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) szerdán közzétett havi jelentése szerint a hideg időjárás és a javuló gazdasági klíma következtében a korábban előre jelzettnél gyorsabban emelkedik a globális olajkereslet. A szervezet úgy becsli, hogy a felhasználás az idén eléri a napi 93,6 millió hordót, ami 1,1 millió hordóval több a tavalyinál. A múlt évben a napi kereslet csak 700 ezer hordóval nőtt az előző évihez képest.
Az emelkedő kereslet ugyanakkor nem vezet gyorsan az olaj drágulásához, mert a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) termelése is erőteljesen bővül. A 12 tagország márciusban két éves csúcsra, napi 31,02 millió hordóra futtatta fel termelését, amely 890 ezer hordóval haladja meg az egy évvel korábbit. A világ legnagyobb olajexportőre, Szaúd-Arábia termelése napi 390 ezer hordóval 10,01 millió hordóra nőtt, és jelentősen emelkedett az iraki és a líbiai felhozatal is. Ha pedig sikerül végleges megegyezésre jutni Iránnal az atomenergia programról, a szankciók feloldása után rövid idő alatt a márciusi napi 2,8 millió hordóról 3,6 millió hordóra emelkedhet az iráni olajexport.
Az OPEC elfogadott napi termelési plafonja elvben 30 millió hordó. A szervezet legközelebb június elején tárgyal a termelési szintről.
Szerdán délelőtt főleg a jemeni polgárháborús helyzet miatt drágult az olaj. Az északi-tengeri Brent minőség hordónként 56 centtel 60,36 dollárra, az észak-amerikai WTI típus pedig 70 centtel 53,99 dollárra drágult májusi szállításra.
MTI