2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"Ömlesztik" a piacra az eurót a felzárkózó térségi jegybankok, igyekezve erősíteni saját valutájukat, és ez a folyamat is hozzájárult az elmúlt hetekben tapasztalt "drasztikus" eurógyengüléshez - írta kereskedőket idézve a hétfői Financial Times.

A londoni gazdasági napilap felidézi, hogy az euró májusban csaknem 7 százalékkal gyengült a dollárhoz képest Görögország euróövezeti távozásával kapcsolatos félelmek erősödése mellett, és a befektetők szabadultak az európeriféria szuverén adósságától is. A májusi gyengülés az euró legnagyobb havi árfolyamvesztesége volt tavaly szeptember óta.

A Financial Timesnak nyilatkozó devizapiaci kereskedők szerint a legnagyobb euróeladók között voltak a jegybankok, ami fordulatnak számít, a központi bankok ugyanis eddig általában vásárolták az eurót gyenge euróárfolyamok idején, ezzel is szélesítve devizatartalékaik összetételét.

A Citigroup devizastratégája, Steven Englander szerint az euróval kapcsolatos aggodalmak legutóbbi felerősödése jelentősen hűtötte a jegybankok lelkesedését az uniós deviza iránt. A Bank of America-Merrill Lynch elemzői közölték, hogy kereskedelmi adataik szerint a központi bankok "szokatlanul gyors ütemben" szabadultak az eurótól, miközben a fedezeti alapok és az intézményi befektetők is az eladói oldalon voltak. Richard Cochinos, a ház devizapiaci stratégája szerint a jegybankok egy évvel ezelőtt még az euró gyengülését akadályozták, most azonban a jegybanki tartalékkezelők már "inkább távolodnak az eurótól".

A felzárkózó térségi jegybankok hagyományosan az euró legnagyobb vásárlói voltak eddig, mivel jórészt dollárban tartott készleteik összetételét változatosabbá akarták tenni. Sok felzárkózó piaci központi bank tartalékaiban túlsúlyos a dollár részaránya, tekintettel arra, hogy ezek az országok dollárban elszámolt nyersanyagokat exportálnak.

A Financial Times hétfői elemzése a jegybanki tartalékkezelők által támasztott kereslet lehetett az egyik oka annak, hogy az euró viszonylag erős maradt 2011 jelentős részében és még 2012 első négy hónapjában is.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!