Június első felében még 5178 pontos értékkel 8 éves rekordot állított be a sanghai tőzsde Composite indexe úgy, hogy év eleji értékéhez képest 60 százalékos hozamot biztosított. Azóta azonban kidurrant az egy éve fújt lufi (év per év alapon 150 százalék plusz) és meredek esésbe váltottak a részvényárak. Előbb az 5000-es, majd kis idő múlva a 4500-as, később a 4000-es szintekről fordult le a Composite index és ért el a ma, szerdán beállított 3500-as szintet. Ez 4 hét alatt, vagyis a csúcshoz képest 30 fölötti visszaesés, amiből a szerdai nap 5,9 százalékkal vette ki részét.
Vagyis a hétvégi bróker-összeborulásának még rövid távon sem volt hatása és úgy tűnik, a pánik egyre fokozódik. A shanghai börzén szerdán például a részvény 45 százalékának a kereskedését függesztették fel részben a limitet meghaladó esés miatt, részben vállalati kérésre. A tőzsdén jegyzett vállalatok menedzsmentje ugyanis ily módon próbálja elkerülni a vérzivataros időszakot. Számos cég a büntetés kockázatát is vállalva indoklás nélkül kéri részvényeinek felfüggesztését. Szerdán a 2808 papírból 1287-tel nem lehetett kereskedni.
Nem csoda, hogy immár a kínai jegybank is közleményt adott ki arról, hogy szorosan figyeli az eseményeket és számos eszközzel él majd, hogy normalizálja a helyzetet. Már csak azért is, mert a sanghai tőzsde immár magával rántotta a Hong-Kongi börzét (és a többi ázsiai piacot) is, ahol a helyi index ma 5,8 százalékkal szakadt, a heti veszteség pedig a 10 százalékot is eléri.
mfor.hu