2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

2013 februárjában a kormány továbbra sem nyúlt az átvett nyugdíjvagyont tartalmazó alaphoz. A friss adatok arra utalnak, érdemi változást a legtöbb tételnél a piac okozott. Nagy értékesítés nem lehetett.

A Nyudíjreform és Adósságcsökkentő Alap vagyona az Államadósság Kezelő Központ honlapján megjelent friss adatok szerint február végén 316 milliárd forintot tett ki a januári 312 milliárd után. Ez azt is jelenti, hogy mára az egykori közel 3000 milliárd forintból annak mindössze 10,7 százaléka van még meg.

A vagyonnak az eltelt szűk két év alatt 60,3 százaléka ment tényleges adósságcsökkentésre lejáró állampapírok, IMF-törlesztőrészletek kiegyenlítése céljából, 15,6 százaléka a költségvetés nyugdíjalapjába vándorolt, míg a decemberben a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnek értékesítés céljából átadott összeg a teljes vagyon 4,5 százalékát tette ki. Ám például az imént említett 4,5 százalék bármikor növekedhet köszönhetően egy törvénymódosításnak, mely lehetővé teszi, hogy a nyugdíjreform alap eszközei térítés nélkül adósságcsökkentési célzattal átadásra kerüljenek az MNV részére.

2013 februárjában az alap forinteszközei 4,6 százalékkal növekedtek 156,4 milliárdra, ami döntő részben a számlapénz 7,3 milliárd forintos emelkedésének köszönhető; ezen a soron február végén 57,8 milliárd forint szerepelt. Ezen túlmenően a befektetési jegyek és ETF-ek,  illetve a részvények állománya csak minimálisan, pár százmillió forinttal változott.

A devizaeszközök ugyanakkor ellentétes irányú változást mutattak, hiszen a január végi 162,5 milliárd forint 159,6 milliárdra mérséklődött (1,8 százalékos zsugorodás). Ezen a kategórián belül egyedül a befektetési jegyek és ETF-ek növekedtek minimálisan - 300 millióval 60,8 milliárdra, ugyanakkor a részvények állománya 600 millióval, a külföldi állampapírok állománya 100 millióval 200 millióra csökkent. Legnagyobb mértékben pedig, ahol a mennyiség tekintetében történhetett értékesítés, vagy lejárat lehetett esedékes, a jelzáloglevelek és vállalati kötvények állománya, hiszen a 9,4 milliárd forintos február végi állomány 26 százalékos mínusz eredménye.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!