10 510 ponton fejezte be a keddi napot a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,29 százalékkal volt alacsonyabb a hétfői záróértéknél. A többi vezető index viszont erősödni tudott: a hongkongi hang Seng például 1,1 százalékkal kapaszkodott feljebb, a Shanghai Composite pedig 0,47 százalékot javított. 0,36 százalékos felfelé araszolás látszott a dél-koreai piacon a nap végén, a tajvani tőzsde vezető indexe pedig 1,29 százalékkal állt tegnapi értéke felett.
A hét elején főleg a portugál mentőcsomaggal kapcsolatos aggodalmak hoztak negatív hangulatot a világ részvénypiacaira, bár a portugál kormány egyelőre tagadja, hogy nemzetközi segítségre szorulna. Az aggodalmakat enyhítette kicsit a japán pénzügyminiszter keddi bejelentése, mely szerint országa továbbra is vásárolja majd a bajba jutott európai államok kötvényeit. Ezzel a japánok csatlakoztak Kínához, mely a múlt héten nyilvánította ki, hogy nem hagyja még nagyobb bajba kerülni Spanyolországot.
Kínában a legutóbbi negyedévben 2850 milliárd dollárra nőttek a nemzetközi tartalékok, ami rekordszintnek számít. Első ránézésre ez kedvező hír, azonban a szakemberek szerint ez az adat is a túlzott likviditást mutatja a piacon, a közeljövőben további monetáris szigorításra ösztönözheti a jegybankot, hogy megfékezzék az inflációt és a pénzbőséget.
Szintén kedvező hír a kínai gazdaság számára, hogy az ország négy legnagyobb bankja a tervek szerint az idén 14 százalékkal növeli hitelkihelyezését. Mindez egy új rendszer szerint történne, melynek keretében a nemzeti bank felügyelné a hitelezés növekedését és limitálnák annak mértékét. Korábban többször volt arról szó, hogy a gazdaság túlhevülése ellen megpróbálják visszafogni a hitelkihelyezést, tavaly például a kötelező tartalékráta emelésével próbálták ezt elérni.
mfor.hu