9584 ponton fejezte be a szerdai kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,32 százalékkal maradt el az előző napi értéktől. A hongkongi Hang Seng eközben 0,62 százalékkal erősödött, míg a Shanghai Composite a tegnapi kínai kamatemelése ellenére is 1,12 százalékot javított. 0,17 százalékos mínuszba csúszott vissza a nap végére a dél-koreai Kospi, a tajvani piacon viszont kifejezetten jó volt a hangulat, 1,69 százalékos emelkedés volt tapasztalható.
Japánban az ipar most kezd magára találni a majdnem egy hónapja történt földrengés és szökőár után, bár sok cég továbbra sem tudta újraindítani termelését. A Toyota esetében ráadásul a Moody's hitelminősítő azzal fenyeget, hogy a leállás anyagi következményei miatt hamarosan leminősítheti az autógyártót.
A kínai jegybank kedden október óta negyedszer döntött kamatemelés mellett, újabb 25 bázisponttal szigorított a monetáris kondíciókon. Mindez elsősorban az infláció elleni küzdelem és a gazdaság túlfűtöttségének jegyében történt, emellett reagáltak azokra a félelmekre, melyek szerint az emelkedő élelmiszerárak komoly válsággal fenyegetnek. A jelek szerint azonban a kamatemelés nem riasztotta el a befektetőket a részvénypiacoktól.
Eközben a portugál válság további mélyülése látszik a nemzetközi piacokon azt követően, hogy a Moody's egy hónapon belül másodszor minősítette le az ország adósbesorolását. Ugyanakkor a szakemberek szerint a befektetők már beárazták a nemzetközi mentőcsomagot Portugália számára, így nem kell különösebben heves piaci reakcióktól tartani.
A Bank of Japan szerdán kezdte kétnapos ülését, melyen a legnagyobb kérdés az lehet, hogy tesznek-e további likviditásnövelő lépéseket a katasztrófa után. Az elmúlt hetekben a jegybank szinte számolatlanul öntötte a pénzt a japán gazdaságba, és a szakemberek arra számítanak, hogy ez még egy darabig így is marad, hogy ezzel is segítsék az újjáépítést.
mfor.hu