3p

Vegyesen szerepeltek hétfőn a vezető távol-keleti részvényindexek, a héten megjelenő fontos makroadatok előtt bizonytalanok a befektetők. A negatív oldalon a kínai piac állt majdnem másfél százalékos visszaesésével, Tokióban viszont a jen gyengülése megmentette a Nikkei indexet a lecsúszástól.

9085 ponton fejezte be a hétfői kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,16 százalékkal volt magasabb a múlt pénteki értéknél. A hongkongi Hang Seng eközben a nap második felére 0,47 százalékkal gyengült, míg a Shanghai Composite 1,34 százalékkal esett vissza. 0,1 százalékos lecsorgással zárt a dél-koreai Kospi index, míg a tajvani piacon 0,12 százalékos volt a gyengülés.

A koreai tőzsde a Samsung visszaesésének köszönhette gyenge napját, a legnagyobb súlyú részvény 7,7 százalékkal lett olcsóbb azok után, hogy egy amerikai bírsóág pénteki ítélete szerint a vállalatnak egymilliárd dolláros kártérítést kell fizetnie az Apple számára, mivel hat szabadalmát megsértette. Sokak szerint ez a döntés egy komolyabb folyamatot indíthat el, elképzelhető, hogy betiltják a Samsung telefonjait a tengerentúlon, erről azonban egyelőre nincs döntés.

A kínai piacon a befektetők nagyobb része újabb gazdaságélénkítő lépéseket vár, melyek a tőzsdére is kedvező hatással lehetnének. Most éppen az táplálja a várakozásokat, hogy Van Csiapao miniszterelnök az állami rádióban arról beszélt, hogy a világgazdasági helyzet miatt nehéz helyzetben lévő exportőröket további lépésekkel kell támogatni. Ez a hír sem volt elég ahhoz, hogy a kínai tőzsde erősödjön, ugyanis ma jelentették be, hogy a legnagyobb ipari vállalatok profitja júliusban 5,4 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.

A jelentősebb vesztesek között volt Shanghaiban a Citic Securities, mely 5,2 százalékkal esett vissza, illetve a Dongfeng Automobile, mely 1,75 százalékkal lett olcsóbb, míg az Air China 2,59 százalékos gyengülésben volt a kereskedés második felében. A ZTE okostelefon-gyártó 5,71 százalékot bukott Hongkongban, míg a HTC papírjai 1,9 százalékkal estek vissza a tajvani piacon.

Hongkongban a nyersanyagszektornak is rossz napja volt: a PetroChina például 2,07 százalékkal lett olcsóbb, míg az Aluminium Corp. of China 3,98 százalékos mínuszban állt a nap második felében. Eközben a China Coal Energy Co. 1,6 százalékkal lett olcsóbb, a Sinopec részvényei viszont 1,81 százalékkal erősödtek azt követően, hogy a vasárnap közölt eredményei meghaladták a várakozásokat.

Tokióban a jen gyengült a dollárral szemben, ez pedig jó hatással volt az exportra termelő cégek árfolyamára, ennek volt köszönhető a japán tőzsde pozitív teljesítménye. A Pioneer részvényei például 4,37 százalékkal drágultak a nap végére, míg a Panasonic 0,72 százalékkal kapaszkodott feljebb. 4,41 százalékkal ugrott meg az Olympus árfolyama miután a cég pénteken bejelentette, hogy 674 millió dollárért eladja telefonértékesítő üzletágát.

2,6 százalékkal drágulni tudott a Sharp miután pletykák szerint a cég vezetősége hamarosan találkozik a tajvani Hon Hai Precision Industry vezéreivel, hogy megvitassák további tulajdonszerzésüket a technológiai cégben.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!