8929 ponton fejezte be a hét első napját a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,1 százalékkal volt magasabb a múlt pénteki értékénél. A hongkongi Hang Seng eközben 0,23 százalékkal gyengült, míg a Shanghai Composite mindössze 0,03 százalékkal araszolt feljebb. Szintén minimális elmozdulás volt megfigyelhető a dél-koreai piacon, a tajvani tőzsde vezető indexe azonban 0,69 százalékkal zárt pénteki értéke alatt.
Amerikában pénteken kedvező adatok jelentek meg, hiszen januárban az előzetesen vártnál több új munkahely született, a munkanélküliségi ráta pedig hároméves mélypontra, 8,3 százalékra esett vissza. Görögország sorsa viszont továbbra is aggodalmakra ad okot, hiszen a legnagyobb görög pártoknak a hétvégén sem sikerült megállapodniuk azokról a reformokról, melyeket az IMF, az EU és az EKB a további mentőcsomag feltételéül szabott. A beszámolók szerint legkésőbb márciusra mindenképpen meg kell állapodni, hogy az ország elkerülje a csődöt.
A hétfői elbizonytalanodáshoz az is hozzájárult, hogy az IMF legfrissebb elemzésében a korábbi 9-ről 8,25 százalékra vágta vissza a kínai gazdaság növekedésével kapcsolatos előrejelzését.
Az amerikai gazdasággal kapcsolatos optimizmus a nyersanyagpiacokra is hatással volt, ezért a hétfői nap nyertesei a Távol-Keleten is a bányatársaságok és a nyersanyagipari cégek voltak. A Rio Tinto részvényei például 2,28 százalékkal drágultak, míg a Fortescue Metals Group 5,72 százalékkal ugrott feljebb az ausztrál tőzsdén. A JFE Holdings acélgyártó papírjai 2,09 százalékkal erősödtek, a Pacific Metals 2,1 százalékkal ért többet, míg a Jiangxi Copper 0,48 százalékkal kapaszkodott feljebb. A japán piacon az exportra termelő cégek is jól szerepeltek: a Sony 3,97 százalékos emelkedéssel zárt, míg a Honda 2,9 százalékkal erősödött pénteki értéke fölé.
A vesztesek között a telekommunikációs szektor járt az élen, a China Mobile például 1,9 százalékkal lett olcsóbb, a China Unicom Hong Kong pedig 4,9 százalékkal zárt pénteki árfolyama alatt.
mfor.hu