3p

Forintértéken számolva a jelenlegi árfolyamokat és olajárakat figyelembe véve az olaj most több mint 50 százalékkal olcsóbb, mint korábban - jelentette ki Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke.

Simor András szerint az olajár zuhanása meg fog látszani a jegybank következő inflációs előrejelzésében, mely novemberben jelenik meg. Az MNB elnöke szerint hazánkban jó úton halad az infláció. Mindezeket Simor András Londonban mondta el, ahol befektetőkkel és elemzőkkel találkozott - tudósít az MTI.

A jegybank augusztusban kiadott inflációs jelentése még 137 dolláros olajárral számol, miközben már 90 dollár körül áll a nyersanyag árfolyama. Ennek a zuhanásnak várhatóan következményei lesznek a következő - novemberben megjelenő - inflációs jelentést tekintve. A jelenlegi előrejelzés 2010-re tartja teljesíthetőnek a 3 százalékos inflációs célt. Simor szerint ha a tovább esik az olajár, akkor akár hamarabb is elérhető lesz a 3 százalékos cél.

A legfőbb felfelé ható kockázat az, hogy Magyarország az elmúlt évtizedben nem szokott hozzá az alacsony inflációs környezethez, és sokat kell dolgozni azért, hogy az emberek jobban bízzanak az inflációs cél elérésében, ami különösen fontos a bérmegállapodások szempontjából, mondta az MNB elnöke. Hozzátette: hitelességi szempontból nagyon fontos, hogy a jegybank csak akkor lépjen, ha biztos abban, hogy a felfelé ható kockázatok kezelhetők.

A nemzeti bank elnöke szerint jelenleg forintértéken számolva több mint 50 százalékkal olcsóbb az olaj a világpiacon, mint amikor a csúcsszinten volt az árfolyam.

Az MTI kérdésére, hogy a jelenlegi piaci felfordulás milyen kockázattal járhat a magyar befektetési konstrukciók piacán, a magyar jegybank vezetője azt mondta: válsághelyzetekben a befektetők nyilvánvalóan biztonságot keresnek. Ilyenkor általában a legkevésbé kockázatos befektetési eszközök javulnak, mint például az amerikai kincstárjegy, és "bármi, aminek bármilyen kockázata van, gyengül a piacon". Közép-Európa, benne Magyarországgal, jelent "valamelyes kockázatot". Ez a kockázat meglehetősen alacsony, mindazonáltal ilyen viharos időkben nem meglepő bizonyos gyengülés és hozamfelár-emelkedés, fogalmazott az MNB elnöke.

A válság esetleges itthoni hatásairól Simor András elmondta: a magyar bankrendszer általában nem hitelez nem elsőrendű - subprime - adósi körnek, emellett a magyar ingatlanpiacon nem alakult ki olyan árbuborék, mint más gazdaságokban.

Az MTI kérdésére, hogy milyen súllyal nehezedik a belpolitikai bizonytalanság a magyarországi befektetési konstrukciók értékelésére, Simor András csak annyit mondott: ha kockázat van - márpedig a politikai kockázat valamelyest növeli a magyar gazdaság kockázati profilját -, az magasabb kockázati prémiumokkal jár. Hozzátette ugyanakkor, hogy jelenleg elsősorban nem hazai, hanem nemzetközi tényezők hatnak a piacra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!